“Terrori, Kambana që bie për të gjithë” – 24 Mars 2016
25.03.2016 8:11
Përditesuar: 25/03/2016, 9:38

Paris, e premte 13 Nëntor 2013. Terrori marshon në çdo qelizë të kryeqytetit të kulturës së botës. 129 të vrarë 350 të plaagosur.

Bruksel, 22 Mars 2016. Terrori zbret në kryeqytetin politikë të Europës. 31 të vrarë dhe 270 të plagosur.

Bota në kthetrat e terrorit. Pse?

“Këmbana që bie për të gjithë” në “Të Paekspozuarit” për ballë gazetarit Ylli Rakipi të ftuarit:

Ermir Gjinishi  –  Studiues
Imam Armand Ali  –  Imami i Xhamisë së Unazës së Re.
Fatos Klosi – Ish-Kreu i SHISH
Ilir Kulla – Ekspert për çështjet e Sigurisë.

Deklaratat kryesore të të ftuarve në studio

1-Imam Armand Ali: Ngjarjet e Brukselit janë hakmarrje
2-Gjinishi: Kemi frymëzim radikal në Shqipëri
3-Gjinishi: Në Tiranë po shpërndahen trakte me mbishkrimin “Të vriten ata që nuk besojnë”
4-Klosi: Terrorizmi po përpiqet të dalë nga situata

5-Kulla: Interesat e naftës dhe gazit arsyeja e luftës në Siri
6-Imam Armand Ali: Muxhahedinët që vijnë në Shqipëri janë xhihadistë
7-Imam Armand Ali: Lëvizja Gylen është rreziku më i madh për Shqipërinë

Intervista minutë pas minuti

Rakipi: Zoti Klosi, jane 3 terroristet qe shkaktuan ngjarjet ne Bruksel. Keta jane edhe pjese e rendesishme e ngjarjeve te Nentorit te kaluar ne Paris. E çuditshme. A mundet vertete, grupe njerezish si keta te rrezikojne ne kete mase, qyteterimin me te madh dhe me te vjeter te botes?

Klosi: Sulmuesit duan të duken, kanë një kauzë

Klosi: Kjo është  një luftë midis njerëzve që kanë ca koncepte për botën për luftën për kauzën e jetës së tyre dhe shteteve të konsoliduara që i ndodhin fatkeqësi të tilla, terroristë kanë qenë edhe nazistët. Belgjika po kalon momente të vështirë, Europa, nga kjo që po ndodh do të nxjerri mësime, mediat po e  bëjnë shumë më tepër. Më vjen keqë për ata që humbën jetën që janë të pafajshëm s’kanë lidhje me luftën, se quaj që është tronditur, është mesazhi që jemi tronditur që të mobilizohen njerëzit, varet si e trajtojmë ne, ne po bëjmë lojën e tyre nëse japim mesazhin që ka ndodhur dicka e jashtëzakonshme po sakrifikojnë vetën, nuk janë të zakonshëm, qëllimi është të tregojnë që ata janë pavarësisht mobilizimit, ne edhe në aeroport  që ka nivelin e lartë të sigurisë në futemi, ky është mesazhi i tyre.

Rakipi: Gazetari i raportit filmik zbuloi që ata atje pinin drogë që nuk kishin kauzën e islamit. Ata drogoheshin. Një imam thoshte se ata pinin alkool më i komplikuar duket.

Ilir Kulla: Situata në Siri ka impakt mbi atë që ndodh në Europë

Ilir Kulla:  Të konvertuarit janë më të rrezikshëm, më të kriminalizuar

Kulla: Ne jemi në një luftë por ajo luftë nuk nis në Bruksel dhe nuk mbaron aty, kjo ngjarje është e lidhur me ça ka ndodhur në Sirinë. Në këtë moment Sirisë si rrjedhojë e ndërhyrjes së Rusisë dhe koalicionit perëndimor që ka hequr çfarëdolloj mbështetje qoftë edhe politikë për rrëzimin e Asadit  dhe po mbështet marrëveshjen politike në konferencën e fundit që palët kanë rënë dakord që do të ketë luftë kundër ISIS dhe Al Nusra. Në 4 muajt  e fundit ISIS ka humbur territor.

Profili psikologjik lidhet, jemi shumë afër humbjes nga ana ISIS Palmira dhe Mosul veriu i Irakut gjysma e territorit dhe këta djemtë e rinj që kanë pirë alkool dhe kanë qenë hajdutë që janë konvertuar, të konevrtuarit janë më të rrezikshmit se kalojnë nga ekstremi në ekstrem ndihen pjesë e luftës dhe frontin e kanë pasur aty ku jetojnë, nga pikpamja piskologjike të vdes dhe të vrasë për armikun e zotit të vet.

Ky është dallimi mes një terroriste dhe fonadmentalisti, ata janë djem të kriminalizuar, të cilët kanë vendosur të bëjnë akte ekstreme. Qëllimi I gjithë kësaj, janë lindur në mes të Evropës, ai Abdesalami është inxhinier dhe pastaj pse është mbërritur këtu dhe ca mund të bëjnë autoritetet vendase kjo është histori ndryshe, por unë do tju them është shumë e rëndësishme që Evropa të kujtohet mos të kujtohet ca ndodh në Siri vetmë kur plasnin bomba, do të ketë edhe bomba të tjera janë të lidhura ngushtë me çfarë ndodh në Siri.

Gjithçka që ndodh në Siri në këto momente do të ketë impakt në kontinentin ku jemi ngjitur, politikat në çështjet e sigurisë emigrantët. Qeveritë e BE dhe jo vetëm të kuptojmë që jemi në një kontekst ndryshe kanë ndryshuar gjërat.

Rakipi: Është interpretimi që para se të shpërthejnë thonë Allahu Ekber.

Gjinishi: ISIS po shkon përtej çdo parashikimi, rreziku i goditjes së Europës po rritet

Gjinishi: Të diskutojmë kanë lidhje apo jo me islamin është e teperuar, por ka një të vërtetë, a të shtyn islami në këtë aktivitet? Sigurisht që jo dhe s’ka diskutim, as nga analistët në perëndim në rasitn e 11 shtatorit kanë pasur moment emocionale, nuk kemi një gjë të tillë, por të gjtihë këto njerëz kanë një pikë reference që është ISIS që proklamon vete si pjesë e Islamit, mori përsipër edhe sulmin, nuk e zgjidhim duke thënë  që nuk është pjesë e islamit. ISIS po tregon një fytyrë aq të poshtër sa skemi parë, kemi parë terrorizmin e bandave. ISIS po shkon çdo lloj parashikimi, po rekruton të droguar aloolistë, rreizku i goditjes perëndimi Europës zgjerohet, nuk është e thënë që kemi praktikant që janë indroktrinuar, këta po gjejnë elemente që i shfrytëzojnë.

Rakipi: A është perëndia pjesë ngjarjeve që po ndodhin?

Gjinishi: Këta janë musliman

Imam Armand Ali: U pa nga reportazhi i shkurtër ata pinin alkool dhe pinin drogë larg bazave të besimit, por fjala bismilah apo marshallah edhe në kohën e monizmit kur u mbyllën xhamitë,  te të gjithë njerëzit ngelën disa shprehje, sheh të krishterë që thonë marshalla, aq më tepër nëse janë muslimanë me origjinë e ka shprehje të përditshme,  Thotë bismilah dhe pi alkool.

Rakipi: Shteti ISIS, janë ngjarje  të fundit kemi një kohë të stërgjatur te Lindja e Mesme që përfaqesues të rëndësishëm që kanë udhëhequr terroristin Bin Laden te kjo gjë janë sterehuar, te islami dhe psh nuk mundet të themi që Bin Landen pinte drogë. Çështë kjo pse duhet të strehohen dhe a duhet ti pranojmë?

Armand Ali: Se kemi dëgjaur për Bin Laden.   Mundet që kanë qenë besimtar se ca grade allahu e di, ata që folën njerëz që pinë alkool janë njerëz larg rregullave të islamit. Kam dëgjuar shpesh në lidhje në Indonezi në Lindjen e Largët, kishte vajtur disa ditë, njerëz që mund të grabisnin, dhe vinte ora e namazit dhe vinte në xhami, si ka mundësi merreni me këtë gjë. Namazin duhet ta falësh se nuk je musliman, e bën dicka që është e ndaluar dhe mendon se do ti falet, kjo sdo të thotë se islami ja ka lejuar.

Rakipi: Z Klosi detyra që keni kryer, në kohën tuaj janë ndaluar njerëz të rëndëisshëm xhihadistë, kam botuar edhe shëbinmet e tyre në gjyq. Mediat e botës gazetat gjermane shkuajnë ka qindra terroristë të shpërndarë në europë a duhet I mbyllë kufijtë?

Klosi: Mbyllja e kufijve s’e zgjidh problemin, të bllokohen mjetet luftarake jo njerëzit

Klosi: Mbyllja e kufijve s’ka lidhje me terrorizmin , nuk zgjidhet me mbylljen e kufijve, Europa duhet të kthehet mbrapsh për shumë vjet, këta janë njerëz që kanë lindur në Belgjikë dhe Francë nuk është zgjidhje kjo por ka një gjë që përdorin armatime dinamit dhe kjo linjë mund të ndiqet më kollaj se njerëzit ndjekja e njerëzve, ky është prodhim vendas armatimi që qarkullon në rrejtet kriminale kanë bërë gjithë atë rrugë, kjo linjë do të ishte, problemi nuk është policor dhe i shërbimeve, është problem social shumë i ngatërruar. Të gjtihë këta thonë që është lagje e tërë.

 

Kulla: Si mundet Belgjika anëtare e BE ka teknologji a një nivel jetese e ka të vendosur që në atë lagje ka banuar dhe është e dëshmuar edhe nga njerëz që jetojnë aty që kanë ditur që ai që akuzohej si koka jetonte banonte në atë lagje, jo vetëm që nuk është arrestuar, u arrestua pak ditë më parë, e gjtihë celula miqte, shokët kanë qenë jashtë kontrollit. Në këtë cështje ka 2 shpjegime, e para ato shërbime janë ku thërret qameti policia shëbrimet i shërbejnë më shumë politikës sesa bëjnë punë në terren. O kanë dështuar shërbimet ose është një lojë më e thellë. Gjykim tjetër nuk ka që të rrijë pesë muaj është e rëndë.

 Rakipi: Te rinjte qe ne paraqitem ne ekran kane lindur ne perendim. Ata jane femijet e nje brezi emigrantesh. Perse ata e urrejne kete qyteterim deri ne ate shkalle sa vrapojne per ta shkaterruar? Oliver Roy, profesor dhe autor i librit ‘Islami Global’, ka nje pikepamje shume interesante sa i perket xhihadit dhe problemit te terrorizmit ne France dhe Europe. Ai thote se nuk kemi te bejme me nje problem fetar apo politik, kemi te bejme me ‘revolten e nje gjenerate’. Gjenerata e femijeve te emigranteve, qe kane lindur ne Evrope. Mungesa e integrimit dhe margjinalizimi kane prodhuar revolte qe shprehet ne menyra te ndryshme, nje prej te cilave eshte perqafimi i ideve radikale dhe terrorizmi.

Gjinishi: Ka një cështje që ne na kaloi ndoshta, cështja që këto që kryejnë akte, ka një manual  sekret ISIS dhe ka dalë ku orienton të gjithë ndejkësit e vet para se të marrin përsipër. Nuk është e thënë që kanë marrë drogë e kanë pirë raki, e kanë përdorur si metodë. Kështu që ideja është mos të kapemi në cepa që nuk na mbajnë për të justifikuar, gjendja është shumë e rëndë.  Kush po e sfidon këtë siguri, është një grup terrorist. Pse lindin në botën arabe, po duhet ta themi, nuk ka lidhje me islamin por këta janë muslimanë të keqinformuar por janë musliman, qofshin ata që luftojnë në Siri qofshin këta këtu, problem është trampolinë, në perëndim ka shkuar tranpolin, ka buruar në tokën arabe. Ishte poli musliman që vazhdonte të krenohej ngritjen e shtetit sipas parimeve të kalifatit edhe nacionalistët, kfijtë e shteteve arabe i vendosi procesi i kolonizimit ca prodhoi se ka edhe kjo historinë e vet ca prodhoi diktatura kryesisht ushtarak të cilët jemi zhgënyer, ishim mbështetës të pranverës arabe po ajo dështoi.

Kulla: Ushtarakët  e manipuluan opinionin publik.

Gjinishi: Për herë të parë po themi kush janë fajet e perëndimit, po ka faje, ne nuk e zgjidhim duke thënë se perëndimi ka probleme.

Kulla: Është evidente që perëndimi sidomos Bashkimi Euroapin ka dështua me Lindjen e Mesme, është krjiuar edhe me mbështetjen e tyre.

Mos të bëjnë krahasime BE ka përgjegjësi të jashtëzakonshme për cfarë ka ndodhur në Siri, ISSI nuk do të krijohej nëse për shtetet arabe që janë partnere të Perëndimi, BE s’duhet ta kishtee toleruar. Me lidhjen e ISIS të gjithë këtyre njerëzve i është dhënë një shpresë kalifat, dhe ata janë identifikuar me kalifatin kudo që jetojnë pse u vetëidentifikuar, nga pikpamja fetare ai thotë mos vidh mos u prostituo mos pi drogë dhe e ndjen veten në një shoqëri sic ishte Molenbeku se vetëm 2 km në qendër të bruskselit janë komplet ndryshe, aspakj nuk i justifikoj këto kirminelët, nëse do ti shkojmë problemit. Më vjen shumë keq që dndohen atentaten në Bruksel por ka ndodh ne Bejrud Tunizi, Turqi unë skam parë reagim të opnionit publik pse u vranë 80 veta brenda natës, sepse europianët duhet të kuptojë se Lindja e Mesme nuk është shumë larg. Nuk mund të mbahen vendeti si Turiqa dhe Shqiperia nga burokratët që i fusin në një thes, është ktheyr ksenofobia islame në BE.

Rakipi: Pyetjen që iu shtrova unë e kam nxjerre  nga studiues të islamit që gjithë jetën e kanë investuar të studimi, një pjesë vijnë nga kjo botë, të mbetemi te përcaktimi që kjo që thamë që popuj më të mëdhenj se Lindja e Mesme, nuk e kanë vetëkshkatërimit të vendit ku jetojnë ku kanë lindur, e kemi fenomen i Lindjes së Mesme dhe duhet ta analizojmë pse vjen nga këtu.

Jo vetëm në pikpamje fetare, mungesa e integrimit në shoqërinë perëndimore si e e mendoni nuk integrohen ata apo nuk do perëndimi ti integrojë, në Britani gjen njerëz nga Pakistani

Kulla: Shpjegohet që qeveria britanike milionerët i merr në qendër dhe të varfërit çon në geto.

 Gjinishi: Ata mund të jetonin në ccdo banesë në ccdo rrugë, që këtu fillon diferenca

 Klosi: Ata erdhën për tu fshehur në Shqipëri, ata po kërkoheshin nga politika e botës dhe e konsideruan që në Shqipëri mund të fshiheshin kollaj, ata erdhën kur vendet arabe po ndihmonin Shqipërinë në finfrastrukturë fetare, ndihmonin të varferit, hapën shkolla konsideroheshin si bamirës, këtë patën parasysh që ishin nëpunës të këtyre organizatave të bamirësisë. S’na vajti ne në mendje ti ndiqnim, na  i kërkuan, na sollën fotografi emra.

Kulla: Probelmi qendron se nuk e pranon islamin si fe europiane.

Gjinishi: Nuk lidhet me kontinentin. ISISI po shtrin tentakulat  në të gjithë botën dhe njerëzit po dalin nga ne muslimanët, janë pjesë e mulimanëve.

Rakipi: C’eshte roli i islamit politik, dhe rreziku i tij? Ayatollah Khomeini ka thene ‘Islami nese nuk eshte politik, ai nuk ekziston’. Imam, a jeni dakord me Ayatollah Khomeinin?

 Imam Arman Ali: Nuk është fjala siç është thënë, islami është sistem  jetese që mund të ngejë një shtet nga fillimi në fund, kur ka shtetin e tij.. dhe ka rregullat e tij që ngirn një sistem të tërë.

Ju keni idenë në momentin që kalifati merr pushtetin ka mundësinë të zbatojë rreuglla më shumë që nuk i zbaton në jetën  e përditshme.

 Rakipi: Ne kalojmë në kalifat?

Imam Armand Ali: Historia e ka treguar, ajo që i çoi të ngrinin perandori ishte kur mulsimanët ishin më të devotshëm zbatoheshin detyrimet kyesore atëhere allahu u dha sukses përparuan në shkencë dhe I dhanë botës si u përhap shteti I Andaluissë në të gjithë botën.

Rakipi: Nuk ka islam politik dhe jo politik është një nëse arrin një shoqëri islame  drejton veten e saj atëherë arrin ti praktikojnë të gjitha pjesët e tjera.

Gjinishi: Islami politik është një mënyrë për të marrë pushtetin

Gjinishi: Çfarë ka ndodhur të paktën që nga revolucioni i Iranit shiit i Iranit doli kjo që thoni ju, islami politik, islami politik nga politika islame janë dy gjëra të ndryshem, islami politik ishte për të ardhur në pushtet, vllazëria mulismane ishte islam politik. Islami nuk pranon të marrësh pushtetin në një vend. Populli mbasi bëhet muslmian zgjedh formën e qeverisjes së tij, kjo që po bën islami politik këto përdorin metoda që krijon politika demokracia metoda që sjanë islame thjesht për të ardhur në pushtet dhe më pas do të imponojnë dhe islami nuk pranon që të vijë një forcë politke dhe të imponojë masës tjetër që nuk është dakord me këto ligje. Po të ishte këtu profeti do ta bënte në Mekë.  Edhe ISIS duke hequr pjesën kriminale është islam politik absolutisht

Imam Armand Ali: Në Universitet islame ka lëndë politike te sheriatit, politika islame që nuk është kjo metodika islame të mbledhim parti të mbeldhim muslimane, kjo ska lidhje me metoda profetike.  Vjen natyrshëm, nuk është metoda të ngresh një parti për të fituar, ata që kanë ide të tilla nuk vënë sheriat asnjëherë.

Rakipi: Kthimi I sherihatit është thjesht islami politik

Imam Armand Ali:  Kthimi i sheriatit që unë kam përmendur, dhe shpesh keqkuptohet dhe fjala sherihat është dhunë, kthimi i sherihatit bëhet duke mësuar rregullat e fesë me sjelle xhamisë, dhe politikën e sherihatit kur të bëhen 90 për qind musiman nuk ka dyshim që kur të vijë të votojnë do të zgjedhim muslimanë.

Rakipi: Islami politik Gjinishi këmbëngul te ideja kur ai del te Lindja e Mesme, nga islami fondamental dhe ikën në vendet e tjera është përjekje për të rrokur pushtet islami politik kërkon vota

Gjinishi: Është metodë që refuzohet sipas traditës muslimane në parim refuzohet se nuk pranohet të vije në pushtet dhe të imponosh pjesës tjetër të popullit, shteti islamik vjen në mënyrë të natyrshme, iku nga Meka se nuk e pranuan. Islami politik nuk ndjek këtë metodë gjithë pranverën arabe opozita muslimane pjesa kryesore që refuzoi dhe po prodhon terrorizëm se nuk pranoi ISIS është model i islamt politik.

Rakipi: Më pyet një shikues, thotë a mund të pyesni imamin nga e ka orgijinën kjo modë me mjekër se tradicionalisht muslimanët nuk kanë pasur këtë modë, e ka të pjesa e zezë. Nuk thotë gjë mjekra. Nga vjen?

Imami: Mjekra është një nga cilësitë që i ka dhënë burrav. Burrat me mjekër gratë pa mjekër të gjithë njerëzit fetar kanë qenë me mjekër, mendimtarë shkencëtarë edhe komunist ateist shtresa të ndryshme, është cilësi e burrave në vecanti ka nxitur të kujdesimi të mirëmbajmë mjekrat. Takia e zezë nëse shikon shumë prej vendeve muslimanevë që ata të mabjnë dicka mbi zonën e tyre në arabi mbahet çallma. Është traditë shumica  e vendeve mulimane mbulojnë kokën, ketu është përdorur e bardha dhe është nxitur nga profeti.

Rakipi: Keni qenë njeri shumë i hapur, ju thoni se duke qenë edhe radikal sic e quajnë pjesa e Komuniteti musliman, o do sheriatitin o demokracinë,  ju pëlqen ky sistemi demokratik.

Imami: Sistemi demokratik është i kundërt me sheriatin

Imami: Sistemi demokratik është i kundërt me sheriatin, dsush e kupton si të dojë, pushtet në demokraci i takon popoullit por populli zgjedh disa veta dhe ata bëjnë cfarë duan ndërsa në islam, islami është nënshtruar ndaj allahut, përulja me bindje distancim  Islami ka sistemin e tij dhe gjykimi sipas islaimit ligjet i vendos allahu jo njerëzit.

Rakipi: Studiuesi i njohur Huntington thote: ‘ vendet Islamike, vendet e varfera dhe vendet me kulture Budiste, nuk e bejne dot demokracine’. C’eshte mendimi juaj?

Gjinishi: Islami me demokracinë nuk ka lidhje

Gjinishi: Islami me demokracinë nuk ka lidhje, demokracia është mënyrë qeverisëse, a mund të jetojë me demokraicnë shumë më mirë sesa po bashkëjeton me diktaturën, sigurisht që jam kundër,  si u zgjidhën kalifet. Ligji është cështje tjetër, si model. Si implementim ligjet e sherihatit duhet të vijnë në mënyrë të natyrshme sipas konceptit të ismalit nuk shfrytëzohet dmeokracia për të marrë vota dhe për të imponuar pushteti, sa është afër demokracia dhe islami, në islam dhe cështjet fetare diskutohen.

Rakipi: Duket zoti Klosi si një rol shumë i vakët e i SHBA në këtë luftë,

Klosi: Janë bashkë, lufta  nuk bëhet njëlloj. Unë jam qytetar i ndjeshëm ndaj këtyre gjërave, nuk jam indiferent.

Rakipi: Kur duan SHBA erdhën menjëherë dhe i morën duket një ngurim, në këtë moment

Klosi: Terrorizmi është një luftë nën rogozë.

Klosi: Nuk e quaj kështu çdo luftë zhvillohet me faza 2001 lufta u përqendrua në SHBA duke marrë shkas nga ajo ngjarja e rëndësishme Afagnistanit, Iranit, pasojë e asaj situate erdhi në Europë është një gjendje që është e vështirë. SHBA nuk janë jashtë  në kuadër të Natos nëpërmjet shërbimeve informative nëpërmjet shkëmbimit të informacinit dhe eksperiencës nuk janë jashtë, politika sa ndodh bën deklaratën klasike, këtu mbaron politika, gjërat janë nën rogoz në luftën ndaj terrorizmit, terrorizmi është një luftë nën rogozë. Organizohet 1 vit dhe të shpërthen, është lufta e tillë.

Kulla: Të gjitha fuqitë botërore BE Rusia, Kine gjatë administrimit të Bush sidomos mbas asaj që ndodhën në Irak që pasojat i shohim edhe sot, kërkruan nga Obama qeverisja e botës duke i ndarë qeveritë jo me një fuqi por një lokomotikvë por secili merr përgjegjësitë e veta BE. SHBA nuk kanë dashur të jenë pjesë aktive dhe i kanë thënë partnerët meqë mendoni dhe doni duke qenë se kanë qenë fuqi koloniale, po ja u lëmë ju ta bëni këto punë, meqë thoni se ne kemi gabuar dhe demorkacia ka qenë problem më i madh.

Rakipi: A nuk duket se punët që një punë që nisi Bushi administrata Obama i lanë përjgysme, lindën probleme të tjera?

 Kulla: Në Siri nuk ka opozitë

Kulla: Kemi koncepte të tjera SHBA kanë shumë raporte, shume  fuqi janë financa e botës, kanë interesa strategjie. Çështja e gazit, 3 janë fuqi Irani që kërkon të kalojë gazjellës në Europë dhe Irani bashkë me Rusin në nën këtë çëshjte kalon pikërisht ku është ISIS në veri të Irakut dhe ISIS është Katari. SHBA nuk janë përzier në këtë histori, këto fuqitë Arabia Saudite dhe Katari po përplasen jo vetëm në Siri por edhe në Jemen, këto e kanë financuar luftën e sotshme në Siri. BE ka lozur në bazë të interesave, pse kanë ndryshuar tashmë Perendimi, BE dhe po të doni dhe Amerika bënë aleancë me Rusinë. Arsyeja e bombave të Belgjikës nuk ka opozitë në Siri, ka dy fuqi ushtarake që e kanë identifkuar me besimin ISIS dhe AL Nusra. Të dyja palët luftojnë me opozitën siriane, SHBA dhe BE dhe Rusi kanë bërë marrëveshje do bashkojmë qeverinë ASAD dhe do luftojmë kundër ISIS. Interesat financiare edhe interesat e gazit naftës burimeve të energjisë janë orgjina e vërtetë  luftës në Siri, Irani dhe Arabia Saudite me aleatët e vet, po përplasen dhe po luftojnë dhe na kanë dhënë këtë situatë.

Rakipi: Për terrorin e madh nga kufijtë që ka caktuar ISIS dhe marrja përsipër e sulmeve të mëdha në Europë duket për SHBA duken pak të vakët në këtë luftë, në pamje të jashtëmë në këtë luftën anti terror.

Kulla: Është e lidhur ngushtë me situatën në Siri ka humbur 40 për qind të territorit pritët të humbassë edhe gjysmën tjetër, lidhet me presionin e brendshëm që duhet krijuar për qeveritë që mos të vazhdojë më lufta në Siri.

Klosi: Terrorizmi përpiqet të dalë nga situata

Klosi: Isis po kalon momente të vështirë, me këto sulme po jep një mesazh edhe për vendet europiane por edhe për njëerëzit e vet, e shikon që ka dezertime nga ISIS që kanë humbur besimin që mund të bënte atë cka pretendonte, këto sulme duhan të japin një mesazh.

Përgjigjja është vërtetë në këtë situatë terrozimi i mbetet si një aktivitet që përpiqet të dalë nga kjo situatë nëpërmjet torrorizmit po përpiqet të rekrutojë njerëz. Të rektruasoh njerëz duhet tu japësh motiv, shpresë, sakirfikojnë jetën, motive është po kalojmë moment të vështirë por do ti detyrojmë shtetet europien të ndryshojmë qendrim, kemi armë sekrete. Kjoshtë arma sekrete terrorizmi.

Rakipi: I dyshimtë roli i Rusisë..?

Klosi: Rusia ka qenë, ra në pozita të vështira, Të ardhurat kryesore është nafta ai po prpiqet të tregojë dhëmbët të thotë dale jemi edhe ne.

Kulla: Putini nuk do bëheshe kurrë po të mos ishte bërë lufta në Çeçeni, Putini e kaloi. Putini nuk do të krijohet një shtet në rajon, shtetin islam se nuk e do, po e lufton vërtetë shtetin islamik,. Ka një problem, nuk ka opozitë në Siri, ka front AL Nusra dhe ISIS. Putini pse po lufton më shumë nëse Siria ndahet dhe konflikti është në Kaukaz dhe nuk është larg nga rajoni që flasim këtë gjë do ta kthente atje ku filloi. Jemi përballë një fakti BE, Amerikë, Rusi janë vendosur një front por jemi përballë një fakti që ata që janë atje, kanë financa të mëdha armatime modern, vijnë nga diku dhe financa shumë të mëdha aq e vërtetë është mbledhur gjithë bota me zor po i vë përpara, sulmet janë të lidhura me sitautën në Siri.

Gjinishi: Kufijtë politik të Rusisë zvogëlohen me rënien e Sirisë. Siria ka qenë partnere kryesore e politkës kryesosre. Rusia dhe Irani ka pasur mbështetje, s’është vetëm histori nafte por edhe gjeopolitike kush do të dominojë në rajon. Kulla thotë kanë financime arme, janë pjesë e gadishullit ata duan të jenë pjese e influencës, është përplasje e qytetërimit.  Spranon Rusia ti iki një aleat.

Rakipi: Roli i Turiqsë?

 Klosi: Është ura midis Europës, vend kyc këtu ku po luftohet

Kulla:  Turqia do të përfshihet në konflikt muajt e ardhshëm

Kulla: Rritja ekonomike, nga njëra anë duhet të rrijë mirë me përëndimin dhe e ka toleruar mijra luftëtarë të huaj e ka liruar kufirin e ka kaluar në armik me ASAD. Turqi ka pëfunduar në konflikt të brendshëm, konflikt për kufijtë etnik, është në kufi me Iranin me Lindjen e Mesme. Turqia do të përfshihet në konflikt më shumë dhe drejtpërdrjetë në muajt e ardhshëm.

 Rakipi: A është ISIS një organizatë terrroiste?

Imami: Është një organizatë komplekse që mund të ketë të inflirtuar nga më të ndryshëm  mund të ketë edhe shëbrime të huaja edhe nga irani të infilruar nga të gjtiha palët në të. Përpiqen të dalin diku shumica e ushtarëve të thejshtë, mund të jenë muslimanë të thjeshtë por që ka ndërlidhje nga të gjitha anët ka ndërhyrje pa dyshim.

 Rakipi: Nuk jeni i qartë nëse është një organizatë terroriste

Imam Armand Ali: Ngjarjet e Brukselit janë hakmarrje

Imam Armand Ali: Nëse vërtet ISIS e ka porositur shëprthimet në Bruksel  është hakmarrje, na qëlloni spitalet, shkollat, ju qëllojmë, ajo që tha Kulla. Nëse do të them fjalët që thotë Ilir shihem si terrorist. Nëse i ka bërë diskush tjetër dhe i merr përsipër ISIS.

Gjinishi: Ne duhet të jemi të qartë, nuk pretendojmë të zbreism në Siri. Është i qartë nuk jusitifkon vrasjet kudo bën si hakmarrje ndaj civilëve që i vritet atje, islami nuk përdor këto metodo nuk e lgjitimon një mëkat me një mëkat, ISIS  është orgnaizatë terroriste kriminale.

Kulla: Interesat e naftës dhe gazit arsyeja e luftës në Siri

Kulla: Në kohën e Fatos Klosit ka qenë e mbyllur tani është e hapur është i moderuar një variant i Al Kaedës.

Paratë, ushtrinë e Irakut në një ditë kush e mori? Nuk përmendim një aspekt i kësaj lufte, është më i rëndësishëm, një nga arsyet pse u përfshi Rusia ishte që Arabia shtoi çmimin e naftës.

Rakipi: Një nga shikuesit bën një pyetje, imam Ali a mund të quhet një pjesëtar i organizatës ISIS një mulsiman?

Imam Armand Ali:  Muslmian quhet çdo kush që fal namazin, që kryen veprimet,  nëse i plotëson kushtet e islamit është musliman. Nëse plotëson kushtet është musliman nëse bën krime është kriminel.

Gjinishi: Ashkush nuk ka autoritet të emërojë, është musliman apo jo por kemi autoritet të gjykojmë veprimet, veprimet skanë të bëjnë me Islamin janë kriminale, kjo histori është kot nuk varet nga ne

Imam Armand Ali: Shpesh herë dilet për të mbrotjtur islamin, shumë po dëgjojmë thonë ISSI janë të islamit, ka nga ata mulsimanë që bëjnë gabime gjynahe. Ka gjëra që të nxjerrin nga islami.

Rakipi: Epiqendra është Siria dhe Iraku mund  të na shpejgoni gjendjen në Siri dhe Irak nëse ka djeni përse ka përparuar kaq shumë dhe si financohet ky grupim ku  jenë paratë

Imam Armand Ali: Vendet arabe të gjirit arabik, ka filluar në 79 kur u mor peng Meka nga një grup i vogël dhe klerikët  e Arabisë dhe amfilja mbretërore kuptuan rrezikun që nga ai moment filluan t’i financojmë dhe ti vecojnë jashtë në fillim në Afganistan, i çuan më pas në çdo vend, sot Siria, janë partnerë të perëndimit, arësyeja.

Rakipi: Një gazetar me të cilin kam bashkëpunuar më shpjegonte se vendi më partner ishte vendi më armik të shumësisë së sekteve aty.

Kulla: Është e vërtetuar që ky konflikt që ndodh këtu dhe në Irak financiarisht qendrojnë ata, shikojmë armatimet nga vijnë.

Rakipi: Edhe në qytetin e Ankarsë pati shpërthime por reagimi në mbarë botën ishte i vakët, pse ndodhi kjo, ndryshe nga Parisi dhe Brukseli a duhet konsideruar terrori njësoj në botë?

Klosi: Jo Belgjika kurrë se ka pranuar se ka stimuluar se ka bërë vetem. Turqia është tjetër gjë që ky President ka bërë ndryshime të mëdha në Turqi, ajo situatë që në çastë të vështira ndërhyn  ushtria, në qendrimin që po mban lidhur me luftën nafta kontrabandë nëpëmrjet , luftëtarët e huaj nëpërmjet turisqë me kurdët po sillet ashpër, kurdët e veriut Turiqese të Sirisë. Turqia nuk është në pozitë për tu pasur zili. Beligjika nuk po vret njeri ai në pjesën kurde po bën raprezalje po gjyan me aviacion duhet ta presi këtë. Në fillim thanë kurdët tani doli që jo.

Gjinishi: Nuk ka unifomitet, në Francë u ngrit bota, nuk ndodhi e njejta  gjë para dy ditësh.

Ne nuk i trajtojmë njëlloj, difekt i madh që ushqen terrorizëm nga momenti që si vlerojmë njëlloj i ushqejmë

Kulla: Shprehje e ksenofobizsë për botën arabe dhe islame

Imam Armand Ali: Jetojmë në një botë hipokrite viktimat janë njësoj qoftë europianë

Klosi: Ka ca faktorë që e stimulojnë dhe ca që nuk japin shkak për terrorizëm

Rakipi: Europa duket e rrezikuar përmbytja nga refugjatët po shkakton paralizim të sisitmeit arsimor shëndetësor kulturor. Besfas u zbulua që Herbimet Inteligjent edhe të sigurisë ishin për faqe të zezë, kam parë kompetet perëndimore dhe ato ishin të ccuditshme qesharake ata nuk merrnin dot masa pas shëprhtimeve, ishin të ccoroditur, 31 të vrarë u morën vesh pas 8 orësh. Projekti për një Europë të bashkuar është më i cënuar se kurrë, kjo gjendje ndihmon terrorizmin ka kanë dështuar Sherbimet Inteligjente edhe në Francë?

Klosi: Ti po mbështetesh mbi mediat lloji i luftës që bën terrorizmi nuk është aq kollaj për tu dedektuar, janë 3 ose 4 që deri dje kanë qenë të panjohur, Erdogani thotë që është  lajmëruar dhe papritur vendosin të hedhin veten në erë marrin valixhe hiqen si udhëtar dhe hidhen në erë dhe aroportin, nuk është aq e thjeshtë sherbimet, mund të jene të  vërteta që nuk ka kordinim.

Kulla: Ai që ishte terroristi numër 1 në kërkim kishte 6 muaj ai ishte ne qendër të Brukselit është dështim total, o është dështim  ose është lojë se ska logjikë.

Klosi: Nuk e di sa i njihni shërbimet që udhet të dijne gjithcka. Ata thanë që vajtën edhe në Siri. Erdogan tha kemi nisur në Holandë dhe njoftuam edhe belgët. Ai kishte hyrë në Turqi nga Holanda.

Rakipi: Imam Armand, këta janë njerëz që rekrutohen këtu dhe dërgohen në Siri dokumentet  ishin regjistrimet që bënte Shteti Islamik, xhamia juaj është e akuzuar që ka rekturuar kategori të tillë cdo të thoni?

Imami: Unë i mohoj të gjitha këto akuza, te rekrutosh do të thotë të kesh sitme të ngritur ska pasur dicka  të tillë, edhe procesi gjyqësor deri tani  nuk ka nxjerrë asgjë lidhur me to, kanë ardhur dëshimitarë persona që kanë ardhur  në Siri, kanë deklaruar me telefonata me emaile, pa i cënuar asnjë lloj personi kemi dëgjuar edhe nga ata që janë vrarë, që kanë shitur shtëpitë dhe kanë ikur, ata që janë brenda ti shohësh janë pothuajse të gjithë që sjanë shtresë aq e mesme.

Rakipi: Dikush ka sponsoriuzar, pranojme  edhe idetë tuaja. Xhamia juaj ska marrë pjesë thoni ju?

Imami: Ka qenë xhami si të tjerat, nuk ka pasur rekrutime është filluar predikuar njësoj, edhe një hoxhë ka të drejtë të japë opinion edhe në media se çfarë po bëhej aty ska pasur asgjë të veçantë

Rakipi: Kemi edhe një dokument  ku një shkresë, me siglën e komunitetit  ishte manipuluar, kështu janë shpërndarë edhe trakte zoti Gjinishi

 Gjinishi:  Në Shqipëri kemi frymëzim radikal

 Gjinishi: Fakti që ne kemi dhjetra njerëz shqiptar nuk është rastësi nuk mund të flas për xhaminë dhe rekrutimeve në fjalë, skemi informacion dhe është dicka në hetim, ka një të vertëtë që këta djem janë praktikant, janë shqiptar, nuk janë shqitpare jo fetar ose laik. Ideja është që në Shqipëri këto njerëz dalin nga xhamitë. Kemi folur para 4 vjetësh i kemi ngritur këto probleme, kur askush se kishte idenë. Kemi frymëzim radikal, kemi.

Kemi në Shqipëri frymëzim radikal, kemi prodhuar terroizëzm ata janë e keqkuptuar.

Rkaipi: Kush e bën këtë?

Gjinishi: Këta janë praktikante e marrin ushqimin edhe në xhami, kemi pasur një rast të një te penduari, dhe ai ishte influencuar nga rrjetet, televizive dhe nga nterneti dhe nga xhamitë, cështja është se ndonjehere ata me të bardha mund ta bjënë edhe më shumë

Rakipi: Kemi frymëzim radikal

Gjinishi: Shpesh imamët bëjnë predikime politike

Gjinishi:  Shërbimi informati nuk ka funksionuar predikimi ka qenë on line, nëse perëndimin e quan, këto kanë qenë on line, do i kishim bërë nderin më të mëdh këtyre si tha askush që është e ndaluar, fjalori politik i fyrmëzonte akoma më tepër, fjalori politik ishte më i egër, lideri sirian me Miloshevic, abuzime pa fund kështu ndodh edhe manipulimi të jetë vetëm fetar, kemi edhe një problem tjetër. Predikimi në xhami në përgjithësi nuk kontrollohet. Institucioni nuk kontrollon predikimim të premten bëhen predikime politike, imamët kthehen në analistë politik.

 Rakipi: E bëni këtë gjë, politikën? Unë po të vij më lejoni të ndjek?

 Imam: Mund të vijë kushdo, mjaft nëse vini ju të dy . Askush nuk përfiton vec atyre që nuk janë duan të mirën Shqipërisë.

Rakipi: Keni idenë që janë të rregullt?

 Kulla: Më ndan një botë e tërë por si ish kryetar i kulteve, për këtë xhami, unë si ish kryetar I kulteve mulismanët nuk I ndajë në grupe, kjo xhami që është e etiketuar si një xhami që fabrikon terroristë, gjinishi ka të drejtë që thonë 2 imam kanë nxitur on line, ka sot edhe kësaj dite, ligji duhet respektuar. Tjetër gjë të cosh para gjyqit imam Armand se ke nxitur urrejtje të marrësh 10 veta të thuash janë një organizatë. Është detyrë e shtetit shqiptar e kominitetit mulsiman që të gjithë këta edhe pse mendojnë kundër të mos bëjmë ne si është bërë në legjikë të mos i getizojmë ti bjmë pjesë tonën të ulemi me ta edhe të zihemi, por jo ti izolojmë.

Rakipi: Kemi disa shqisa, nuk e pranoj që ju nuk jeni dërguar në Siri për të luftuar dhe për të qenë te Shteti Islamik, keni dicka për të thënë?

Imam Armand Ali: Gjatë gjithë kësaj peridhe ngjarjet në Siri duke qenë se është musliman, gjatë kësaj periudhe pak a shumë imamët kanë folur i tregon muslmimanëve se çfarë po vuajnë këta kanë bërë të gjithë xhamitë, drejtimi Europa, Amerika kishin përkrahje opozitën siriane, këtë kanë bërë edhe imamët, në të gjithë xhamitë. Në çdo xhami, është bërë edhe në xhami ku jam edhe të tjera, lutja në namaz kur imami lutej për popullin sirian.

 Rakipi: Më thotë një shikues ma mbushi mendjen se imami ma mbushi mendjen edhe mua që të iki në Siri. Dakord, po meqë ju keni punuar mirë, po e pranojmë variantin tuaj ka element radikalë këta që vijnë te ju, a kanë ardhur?

 Imami: Fjala radikal e komenton si të duash. Në periudhën që kam qenë imam njerëz që kanë ardhur të më pyesin për sirinë janë të gjithë të Shikut, për zotin e madh. Biles do tu sugjeroja ti jap një orë mesim që të jenë më të besueshme, besimtar bëhen kur vijnë në xhami, do të lidhesh me një person

Të vetmit kanë qenë raste të tilla. Po punoj në atë xhami si në xhamitë e tjera, përpiqem ti mësoj bazat e fesë, ato gjëra që kam mësuar ua mësoj edhe tani.

 Rakipi: A komunikoni me imam Ballën dhe të tjerë?

 Imam: Unë kam takuar Orion Reci kemi jetuar bashkë, kemi qenë vëllezër.

 Rakipi: Doja ti bëja një intervsitë po s’më la shteti

 Imami: Në fillim është munduar mbyllja e gojës kam shkuar disa herë,  Orion Reci është rritur jetim më ka pasur vëllanë e madh, për këtë arësye ka bërë kërkesë që të shkoja ta vizitoja ndonjëherë më merr edhe në telefon, edhe me Genc Ballën.

 Rakipi:  Si është raporti me Komuntietin Mulsiman?

 Imami: Prej tyre nuk ka shkelë asnjë këmbë zyrtari, nëse vini ju do t’i hiqni frikën..

Gjinishi: Kjo nuk është aq e thjeshtë, është krjuar ide e keq, institucioni nuk gjendet pronë, ky është getonizim, i përjashton, i izolon.

Kulla: Në bazë të kushtetutës së RSH secili nga ne ka të drejtë të ndërtojë një objekt kulti dhe të besojë mjafton të mos shkelë kodin penal.  Kjo nga pikëpamja ligjore, nëse myftiu i Tiranës një ditë të bukur, do ti shkojë në xhami pavarësisht se nuk është pjesë e komunitetit me letra, se xhamia është objekt kulti dhe do ti thotë që faljen do ta drejtojë unë imam Armandi do ta lejojë.

Imami: Dje kam parë një intervsitë të myftiut, dhe thoshte pas 11 vitesh kemi shkelur në një xhami, xhamitë janë të hapura, është turp për atë. Xhamitë janë ndërtuar që kanë një minare, bëhen që muslimanët të falen të krijojnë rite, ska ndalim, se është arab, mund të vijnë njerëz të zakonshëm.

Rakipi: Ta zëmë se erdhi Ylli Gura dhe erdhi te dera e xhamisë, kujt rryme i përket kjo xhami?

 Imami: Asnjë rryme, në atë xhami

Gjinishi: Ka problem moral mes KMSH-së dhe xhamive

Gjinishi: Ajo xhami deri në momentet, ne nuk e vlerësojmë dot në momentin që është jashtë autortetit të komuniteti. Unë jam dakord me atë që thotë Iliri shteti krijon hapërisa por ka një problem moral, feja ka të bëjë me moralin s’është thjeshtë çështje ligji, të ndërtosh një institucion jashtë institucionit, të gjithë xhamitë kështu janë ndërtuar, të mbetesh jashtë ka dicka që nuk shkon por kjo të penalizon.

Kulla: Këtu kemi të bëjmë me paragjykim, duhet ti bëjmë apel nëse nuk hapin këta derën e xhamisë duhet të shkojmë në

 Gjinishi: Imami thotë bujruim të vijnë, të gjitha xhamitë janë ndërtuar nga donatorë të huaj, të gjitha janë në Autoritetin e Komunitetit, sigurisht edhe kjo me donacione, nuk është thjesht çështje administrative, çështja është që ka dalë problem, kemi dy imam brenda, kemi njerëz të akuzuar me terrorizëm.

Kulla: Deri në provë të kundërt shtetasin shqiptar pa u dënuar në shkallën e tjerë prezumohen të pafajshëm

Gjinishi: Objektet që janë jashtë aturitetit mund të jenë pre e abuzimeve nuk është rastësi që kemi 2 imam, ata djem që prezumohen pafajësia, por problemi është i madh, ku është moraliteti që të qendrosh jashtë institucionit me gjtihë problematikat do të thoshtë ta penalizosh veten, të paktën moralisht kjo nuk pranohen. Sot që po flasim nuk është hisotria aq e thjeshtë, historia është që në Tiranë shpërndahen trakte, nuk merrem me përgjegjësitë, jo në objekte por edhe në shtëpi po futen trakte me tekst fetar të manipuluar ku thuhet që duhen vrarë njerëz që nuk besojnë. Situata po del jashtë kontrollit në Shqipëri po na del situata jashtë kontrolli. Kemi një sens për ta zbutur ke 100 veta që luftojnë, ke njerëz që janë vrarë, ke një deklaratë zyrtare për sulmet që janë bërë në Bruksel vetëm në gjuhën shqipe. Një në arabisht, një në gjuhën shqipe.

 Kulla: Vazhoj të mendoj si para 1 1 vitesh

Klosi: Këtu është bërë

Gjinishi: Do vrasim ata që janë në koalicion kundër anesh gramatikë e pastër. Një është në gjuhë arabe një është në gjuhën shqipe, është në faqen e shtetit islamik. Kur shpalli kalifatin një nga pesë gjuhët ishte shqip.

Kulla: Probelmi është i madh po nuk zgjidhet me srukcin është detyrë e Komunitetit Musliman e gjithë shoqërisë të fillojë të flasë. Problemi kryesor po pam njëri me mjekër themi është terrorist.

Ndjesë pastë Hafiz Sabri Koci në një mbledhje në 1994 ka thnë nuk do t’ju lë more qafira të shkatërroni vendin tim, duhet të shkojmë me frymën e tij, nuk mund të themi meqe nuk e kemi problemin brenda apartametit nuk ekziston.

 Rakipi: Ata ishin xhihadistë, xhihadi një është edhe sot, Shqipëria në fakt vijon ndryshe  nga konfuzioni me punët e demorkacisë, jemi vend i perëndimit jemi rënë të gjithë dhe kemi kontribute sado të vogla në punët që ka bashkësia kombëtare në luftën kundër terorizmit, ca ka qenë ai moment që ne ndihmuam në atë proces, se ka dhe sot kërcënime kontkrete

 Klosi: Ne kemi kontribuar në bashkëpunim shumë të ngushtë me shërbime partenerë me vende të rëndësishme amerikane francez anglez, ata kanë qenë të ndjeshëm ndaj fenomenit,  ne bëmë punën që e konsideruam të vlefshme, kështu ndodhi ata ishin shtetas të huaj egjiptiane, ne nuk rrezikoheshim prej tyre. Ishim në luftë me Al kaedën jo për interesat tonë por të aleatëve tanë, edhe publiciteti con ujë në mullirin e atyre.

Gjinishi: Lista e bërë publike e kam parë në media 20 e ca emra me logon e komunitetit i drjtohet prokurorit të krimeve të rënda ka 28 emra imamë dhe diasa djem të tjerë, ndëkrohë që është e pakuptueshme daton 1 vit më parë dhe imamët kanë qenë në burg. Komuntieti Musliman akuzon këta njerëz për aktivitet terrorist.

Imam: Kjo është një nga dokeumentet që kanë dalë për xhihadistë imamet e burgosur daton shkurt 2015 ndër të cilët janë  emrat e atyre që njerëz të arrestuar para kësaj date, unë e kam publikuar në media në anë operative në media, nuk tregohen këtu se ku e gjeta. Nuk e di sa e vërtetë apo jo ka dalë një prej imamëve dhe e ka përgjënjestuar duke publikuar gjysmë flete me të dhëna të tjera, por fliste për xhaminë e unazës së re ndërsa komuniteti 2-3 javë më vonë ka përgënjeshtruar, dhe ka thënë që ska dalë prej nesh dhe nuk ka botuar origjinalen.

Gjinishi: Kemi nje dokument që është i rëndë, se komunieti fetar mund të ankohet por nuk akuzon dot për terrorizën, kush e ka nxjerrë dhe kush do të bëjë përplajse, sepse njëra nuk e pranon tjetrin se thotë që nuk është e imja. Kjo duhet të hetohet nga prokeuroria.

Imami: Përderisa unë e kam publikuar i pari, unë e di se nga ka ardhur, nëse unë e them këtu do të dalin hoxhallarë dhe do thonë gënjen manipulon. Ja kam ofruar 2 rrugë ose do ulem unë me ata që preken dhe sqarohet për 5 minutaose ta cojnë.

Gjinishi: Bëhet ekspertiza e firmës. Ka numër protokolli. 28 vetë ka edhe myfti ka shumë anomali brenda letres, sensi është ky ,kushdo ta ketë bërë ka fsheur emrin dhe kërkon të bëjnë një konflikt fetar, prokuroria duhet ti shkojë deri në fund. Ta marrim që është e manipuluar kush kërkon ta përplasë komunitetin e vet.

Imami: Këtë  e kërkojnë të njëjtën që kanë përfolur për delen e zezë dhe unë për takijen e zezë, ata që mundohen të thonë që kjo xhamia është.

 Rakipi: Në vendet si ne luftohet shumë

 Gjinishi: Teksti thotë që akuzohen për terrorizëm nuk është aq e thjeshtë

 Klosi: Akuza mund të bëhet pa fund. Kush e analizoi firmën?

Rakipi: Pavarësisht nga ekzistenca e këtyre dokuemtneve nëpër të denigruar liria në këtë pikëpamje është shuëm e madhe se po të kishim ligjin e kohës së zogut nuk do tju lejonin

 Imami: Kjo është koha e medias ku secili thotë cfarë të dëshirojë.

 Rakipi: Zoti Rama i dha fjalën sekretarit Kerri se do të pranojë 3 mijë muhxhahedinë, kemi ne rrezik?

Klosi : Janë opozitar të regjisimi të Iranit, emri është i tillë e kanë vendosur, por ka emër në Shqipëri ka një konacion të ngatërruar, i kuptojmë si terroristë.

 Rakipi: A mund ti mbajmë?

Klosi: Termi muxhahedin të tremb

Klosi:  Kanë ardhur me mbështetje ekonimike

Është dicka e ngjashme me armët kimke, kur u sqaruan gjërat në këtë rast mua të parit që smë takon të jem i paditur muxhahedin termi më tremb.

Kulla: Mund të bëhemi arenë e përplasjeve iraniane

Kulla: Po të dali sot një grup dhe ta vetëquajmë i plasim në burg, po të thotë SHBA. Kjo orgnaizatë ka një histori, shteti shqiptar bën mirë që i merr por meqe ke qenë drejtor i shërbimit, duhet të dimë që nga momenti që vjen në Shqipëri është problem i Shqipërisë më 2 pasoja, prezenca iraniane do të shtohet do të mbërrijë niveli maksimal dhe rrezikohmi që kjo përplasje të spostohet dhe Irani të bëhet një kryqyteti i luftës së tyre, kauza e tyre. Dhe kjo do të kërkojë rritje të kapaciteteve të inteligjencës shqiptare. Ti e di shumë mirë që Irani është partenri i Rusisë kjo do të japë një arsye që rusët do të sjellin vëmendje në vendin tonë.

Rakipi: Ja një e keqe janë 3 mijë njerëz, njeriu që kisha unë që kishte ndenjur 6 muaj me ISIS më thoshte se merrnin 30 dollarë në javë dhe një pjesë kanë ikur për paga, ekonomia 0 këta mund të rekrutojnë shqiptarë.

Klosi: Ata kanë ardhur për tu strehuar jo për të luftuar

Gjinish: Nuk kanë asnjë lloj force, jam me zotin Kulla e mban mend sesa problem u hapën me ujgurët. E para që këta nuk kanë qëllime janë opozitë. E dyta ne duhet të marrim nuk më pëlqen historinë e armëve kimike si u manipuluan si problematikë s’më pëlqen që ky shtet të sillet si çilimi dhe jo si partner. Ke marrë përsipër, nuk është vetëm tortë e të mirave dhe nuk është risk i madh.

Imam Ali: Muxhahedin do të thotë xhihadist

Imam Ali: Çuditem pse disa xhihadistë trajtohen si miq, se janë xhihadistë.  Përkthimi i asaj fjale janë organiztë e mbyllur kanë marrë pjesë në luftë kanë prapavije luftarake.

Kulla: Pse për sirianët themi skemi bukë për të ngrënë dhe këta vijnë.

Klosi : Unë ofroj ndihmë humanitare

Rakipi: Ti je popull refugjatë ti thua as i marr sirianët as i largoj, thua i marr muxhahedinët. Mund të hyjnë refugjatët në Shqipëri, çdo bëjmë të ikim ne çdo të ndodhë?

Klosi: Çështjen e refugjatëve do e zgjidhi Turqia

Klosi: Ka marrë përsipër Turqia që ta zgjidhë këtë gjë.

Kulla: Duhet të ndërtohen kampe refugjatësh

Kulla: Mendoj se për të gjithë emergjenca Shqiperiatë ndërtojë kampe,

Gjinishi: Brenda kapaciteteve tona nuk bëjmë asgjë keq të marrim e kemi vuajtur vetë emigracionin, këta janë politike po ikin nga tmerri gjenoncidit, do të jenë fazë kalimatare, por problem është që duhet të zgjidhur kriza atje.

Imam Ali: Lëvizja Gylen, rreziku më i madh i yni

Imami: Ska rrezik nëse ka organizime, nëse refugjatët organizohen në kampe. Unë shikoj diçka më të rrezkshme se ISIS, është lëvizja Gylen e shpallur terrroiste në Turqi, nuk duhet të presë që OKB ta shpallin terroriste dhe ka të bëjë me komunitetin shqiptar mulsiman.

Komento