Të Paekspozuarit, Kokëdhima: Rama s’është kundër kanabisit. Edhe Metën do e votoja kryeministër
04.12.2015 7:29
Përditesuar: 04/12/2015, 10:44

EKSKLUZIVE / “Të Paekspozuarit” emision i gazetarit Ylli Rakipi, solli mbrëmjen e së enjtes, 3 dhjetor 2015,  një intervistë ekskluzive me deputetin e Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima.

“Dy jetët e Koço Kokëdhimës”,  56 vjeçari që i hyri politikës dy vjet më parë.

Komisari i jugut. Njeriu i fortë i partisë më të moçme shqiptare dhe lidhjet e tij të ngushta me Edi Ramën.

Hobi i madh i koleksionistit dhe familja.

Deputeti Koço Kokëdhima përballë gazetarit Ylli Rakipi.

Disa nga deklaratat e Koço Kokëdhimës 

1-Kokëdhima: Rama nuk është kundër kanabis-it

2-Kokëdhima: Do ta votoja edhe Ilir Metën për kryeministër

3-Kokëdhima: PS nuk mund të qeverisi pa LSI-në, kjo është çështje numrash

4-Kokëdhima: Ne jemi punëtorë të partisë, Në Shqipëri këto 25 vjet janë bërë gjithë kohën emërime nga interesa partiake

5-Kokëdhima: Në Shqipëri koncesionet që janë bërë në këtë periudhë janë më shumë se turpëruese

6-Kokëdhima: Në Shqipëri njerëzit me pushtet edhe sot e përdorin ndikimin e tyre për të punësuar njerëz në administratë

7-Kokëdhima: Saliu është totalisht i përdalë

8-Kokëdhima: Asnjë përdorues kanabisi të mos shkojë në burg

Intervista e Plotë

Rakipi: Në koleksionet tuaja kishte harte, fakte të kishës, a besoni në Zot?

Kokëdhima: Ato objekte që përzgjedh në koleksion, e thashë edhe në takim me gazetarët nuk i zgjedh vetëm mbi këto tregues, nuk është se jam i përqëndruar në objekte të tilla që janë vepra arti në fakt, por që tematikën e marrin nga Bibla, nuk kanë lidhje me besimin tim.

Rakipi: A besoni?

Kokëdhima: Nuk jam besimtar Ylli, kam respekt për të gjitha besimet e njerëzve kam shumë respekt për doktrinat  e besimit por kaq, nuk shkoj më shumë se kaq.

Rakipi: Në fakt, ju dhatë përgjigjen tuaj dhe është normale, liria është e tillë te njeriu, mund të ketë një besim edhe mund të mos ketë, punët që bëni ju janë të tilla, duke qenë politikan, biznesmen.

Rakipi: Ne shkrimin e shenjtë ka nje moment kur Jezusi provokohet nga shkruesit hebrej. Prifterinjtë i zgjatën Jezusit disa monedha që ishin me fytyren e Çezarit. Jezusi thotë, duke e shmangur kurthin : “Jepini Çezarit çka i takon Çezarit, dhe jepini Perëndisë çka i takon Perendisë”, duke nënkuptuar që pushteti shpirtëror është i ndryshëm nga pushteti material. Si ka mundësi Koço, që ti i ke të dyja: Njëkohësisht biznesmen dhe mbledhës i vlerave shpirtërore të kombit, apo botues i mediave dhe politikan?

Rakipi:  Kokëdhima, pse ju u përfshitë në politikë në mënyrë direkte?
Sigurisht qe ju vini nga nje familje e njohur me origjinë të majtë, ju keni edhe njerëz të familjes të vrarë në Luftën Nacional Çlirimtare, keni qenë funksionar i Rinisë Komuniste në kohën e diktaturës. Pse nuk u angazhuat qe ne vitet 90 në politikë?

Kokëdhima: Unë isha i përfshirë në biznes sapo u ligjërua iniciativa private

Kokëdhima: Unë isha i përfshirë në biznes sapo u ligjërua iniciativa private dhe ekonomia e tregut në Shqipëri. Unë kam filluar aktivitetin privat ditën e parë që është dekretuar iniciativa e lirë private në Shqipëri dhe punova disa vite, nuk mendoj se njeriu funksionon me plane të tilla, që thotë do punoj 10 vjet në biznes dhe në vitin kaq do të ndodhë kështu. E ardhmja nuk predikohet, thjesht ndodh nga disa rrethana.

Rakipi: Do të insistoj,  a është zoti Edi Rama shkak që ju i hytë politikës dhe u bëtë deputet i PS?

Kokëdhima: Edi Rama më ka ftuar në politkë në vitin 2013

Kokëdhima: Edi Rama më ka ftuar në politikë në vitin 2013 e kam shpjeguar publikisht këtë gjë dhe unë kam hyrë në politikë si deputet i PS, po kjo nuk është e panatyrshme për një person si unë. Kështu ka ndodhur.

Rakipi: Është shkak zoti Rama? Ju ka pëlqyer kjo parti pas viteve ’90 që kaloi edhe sëmundje të mëdha?

Kokëdhima: E kam pasur të qartë që do përfshihesha në PS

Kokëdhima: Për mua dhe për kulturën time nuk është me shumë vend kur është fjala për zgjedhje, të ka pëlqyer apo jo kjo parti, për mua ka qenë shumë e qartë se nëse një ditë do të isha në politike do të isha pikërisht në PS.  Edhe përpara se të bëhesha deputet dhe se të përfshihesha aktivisht në politikë e kam shpjeguar se vij nga një familje e majtë e lidhur plotësisht me Luftën Nacional Çlirimtare dhe që ka përfituar nga reforma agrare dhe reformat e majta. Kjo do të ishte për kulturën time nëse do të përfshihesha,  natyrshëm do të isha pjesë e PS.

Rakipi: Ju njiheni si nga njerëzit kritik për liderin e dikurshëm Fatos Nano, pse nuk ju pëlqente?

Kokëdhima: Nano e Berisha përgjegjës për dështimin e tranzicionit në Shqipëri

Kokëdhima: Nuk ka lidhje me pëlqimin apo mos pëlqimin kur kam qenë kritik kam bërë edhe shpjegimin pse kam qenë kritik, kam dhënë përmbajtjen. Ka një përmbajtje specifike dhe nuk do mundemi të përfshijme këtu këto historira. Por nëse do të bënim një vlerësim të përgjithshëm si për Fatosin dhe për Saliun do të thoja se mendoj jo vetëm që këta ishin 2 persona shumë mediokër në politikë, por janë edhe dy përgjegjësit kryesorë për dështimin e tranzicionit në Shqipëri. Nuk nisem nga shije personale por thjesht nga pritshmëritë e qytetarëve dhe shoqërisë që kanë ndaj qeverisjes së tyre edhe këta 2 drejtues janë  figurat që kanë drejtuar vendin këto 25 vjet. Janë dy personat që kanë udhëhequr dhe kush më shumë e kush më pak kanë pergjegjesira të mëdha, nuk janë të njëjta nuk i vënë në një balancë Saliun me Fatosin pavarësisht sa kritikë jam unë me Fatosin, por tranzicioni i Shqipërisë është i dështuar dhe kanë përgjegjës këta  të dy.

Rakipi: Ne fillimet e veta, Edi Rama është angazhuar me PD. A do te shkonit ju aty nëse Edi Rama do të ishte sot udhëheqësi i PD?

Kokëdhima: Edhe unë kam mbështetur PD në 1992

Kokëdhima: Unë e kam dhënë përgjigjen time. Sa i përket Koço Kokëdhimës sesi do ta zgjidhte një parti për të hyrë në politikë edhe kësaj nuk kam gjë për t’i shtuar. Padyshim do zgjidhja PS por, sigurisht që po të kthehemi në kohë, edhe të themi cila ishte sjellja jonë politike në 1992 unë them: Edhe unë kam mbështetur PD në 1992 dhe nuk kam pse ta mbaj si ndonjë sekret, sepse ishte një moment që kërkohej të bëheshin ndryshime thelbësore. Këto kërkesa nuk ishin si kërkesa për të favorizuar partitë, por ishin si kërkesa për të ndryshuar jetën e vendit, jetën e popullit. Ato ndryshime morën energji shumë më të gjëra sesa nga mbështetësit dhe anëtarët e PD.

Nëse PD në këtë moment që themi do të ishte një parti e hapur dhe do të gjeneronte besim për mënyrën sesi do të qeveriste etj etj nuk është çudi që në atë parti ky zhvillim të ndikonte karrierat politike që u zhvilluan në mënyra të tjera, pa përfshirë emra të veçantë, do të ishte një histori tjetër dhe ndërkohë që Partia Demokratike ra në duart e Saliut dhe vetëm emri i mbeti Demorkatike.

Rakipi: Ju jeni shumë i afërt i zotit Rama, a keni investuar ju që Edi Rama t’ju marrë PS?

Kokëdhima: Jam mik me Ramën sepse bashkëpunojmë

Kokëdhima: Ne nuk jemi bashkëpunëtorë sepse jemi miq, por jemi miq sepse bashkëpunojmë sepse ndajmë vizione të njëjta, të përbashkëta për çështje të ndryshme të caktuara dhe miqësia ime me Edi Ramën është një miqësi e vjetër dhe nuk është miqësi që prodhon flirte as një miqësi që ne e përdorim për të bashkëpunuar për qëllime që s’janë në favor të shoqërisë dhe të interesit publik. Nuk është kështu.

Rakipi: Dy vjet dhe diçka me shume, PS qeveris me LSI-ne. A ekziston tani ky koalicion z. Kokedhima?

Kokëdhima: Koalicioni PS-LSI është funksional

Kokëdhima: Koalicioni mes PS dhe LSI është një koalicion shumë funksional ky është koalicioni që qeveris vendin.

Rakipi: Nuk duket kështu…

Kokëdhima: Pse si ju duket?

Rakipi:  Duket i çarë Kokëdhima.

Kokëdhima: Unë i njoh që të dy edhe zotin Rama edhe zotin Meta madje i kam miq që të dy edhe dua t’ju them që ata janë shumë të pjekur dhe shumë seriozë në përgjegjësitë që ushtrojnë si lidera të së majtës së bashkuar. Janë të pjekur politikisht shumë të përgjegjshëm dhe për mendimin tim e kanë ndërtuar këtë koalicion krejtësisht funksional, koalicionet nuk janë të thjeshta janë të vështira edhe një familje dhe një parti nuk është e thjeshtë, e kemi parë edhe në Shqipëri dhe jashtë Shqipërisë. Një shumicë qeverisëse sesa është një organizëm i gjallë.

Rakipi:  Ju mendoni se ky koalicion nuk është i ftohur?

Kokëdhima:  Koalicioni mes PS dhe LSI sic thashë është shumë funskional, është i votuar për të qeverisur si koalicion. Partitë tona kanë bërë një koalicon parazgjedhor  janë votuar si të tilla nga populli me një votë plebishitare dhe keto dy parti e kanë manifestuar të gjtihë këtë përgjegjësi plotësisht në ushtrimin e pushtetit.

Rakipi: Mendoni se në 2017 PS-LSI do të shkojnë sërish bashkë?

Kokëdhima: Koalicioni PS-LSI do të qeverisë gjatë

Kokëdhima: Nuk di të bëj predikuesin, nuk dua, po di të them që koalicioni mes PS dhe LSI është një koalicion që do të qeverisë gjatë edhe pse juve mund  t’ju duket një koalicion i ftohur ose  përçarë, është që po ju them se do të jetojë gjatë. Mos kini dyshim dhe më besoni edhe mua, se Besa tha që babi e sheh mirë të ardhmen, kështu do të ndodhë Ylli, kjo nuk do të thotë se koalicioni nuk ka sfida për të kaluar, ka nevojë që të përmirësohemi të vetëkorrigjohemi edhe kështu me rradhë.

Rakipi: Pse keni bindje që do të jenë bashkë?

Kokëdhima: Sfidë, përsosja e qeverisë

Kokëdhima: Nuk kam dyshim për këtë gjë se PS dhe LSI gjëja më e natyrshme që mund të thuhen janë për të qenë bashkë janë të dy parti të majta, liderat e dy partive janë të shkollës së majtë shqiptare. Dua të them, padyshim që këto dy parti në interesat elektorale janë edhe parti konkurrente sepse padyshim kjo është e vërtetë por kjo nuk do të thotë që këto parti nuk mund të bashëpunojnë, përkundrazi. Sfidat, për mua, më të mëdha të koalicionit tonë qeverisës nuk janë të lidhura me harmoninë mes dy partive tona, sfidat më të mëdha janë të lidhura me aftësitë tona për të përsosur qeverisjen e vendit.  Këto sfidat tona, janë të lidhura me përsosjen e qeverisjes dhe më aftësinë e partive tona për të vendosur në radhë të parë si priorit interesat  e përmirësimit të qeverisjes, së insticuioneve mbi interesat elektrale të partive.

Rakipi: Këto gjërat që ju thoni teorike unë përpiqem t’i them konkrete me emra konkretë.  Kostumi qe Ilir Meta ka veshur keto vite duket qe i rri ngushte. Eshte e dukshme qe në mandatin e dyte te Berishes, por edhe sot nen qeverisjen Rama eshte Ilir Meta ai qe vendos. Por ai nuk duket i kenaqur ne rolin e vet. Ç’mendoni?

Kokëdhima: PS nuk mund të qeverisë pa LSI, është çështje numrash

Kokëdhima: Së pari unë them këto janë pak fantazira, e vërteta Ylli nuk është kjo që thoni ju. E para është që PS nuk mund të qeverisë pa LSI dhe kjo është e thjeshtë, matematikë e thjeshtë, matemaktikë elementare se është me numra prandaj edhe koalicioni dhe bashkimi mes dy partive është bërë që përpara zgjedhjeve duke llogaritur që të 2 partitë janë shumicë abosolute ne Shqipëri sot dhe në të ardhmen dhe sigurisht që ne nuk qeverisim pa LSI.

Rakipi: Nuk mendoni që i rri ngushtë kostumi, për të mbrojtur pushtetin që thoni ju mund të kemi rokadë Rama Meta?

Kokëdhima: As nuk mund të bëj komente për gjëra të tilla, janë spekullime kemi një program qeverisës ku të dy partitë e kanë shtruar programin në mënyrë të hapur me publikun, kanë marrë votëbesimin e ushtrojnë mandatin në besnikëri me ato premtime.   Mandatin e parë nuk kam ndeshur mungesë luajaliteti nga LSI dhe Ilir Meta ndaj PS dhe qeverisjes tonë.

Rakipi: Mbase nuk ta thotë ty po Ilir Meta këtë, e ka thënë edhe me vonë, rrëzoi një kryeministër që të degjonte Rama, bëri kërkesë që të rregullohet qeveria, këto janë shenja të qarta, s’mund të thotë ika….

Rakipi: Mbase s’ta thotë ty por Ilir Meta këte e ka thënë edhe me vepra, rrëzoi një kryeministër që të degjonte Rama, bëri kërkesë që të rregullohet qeveria, këto janë shenja të qarta, smund të thotë ika….

Kokëdhima: Çlidhje ka kjo që LSI ka zëvendësuar një ministër të dorëhequr në detyrë me mungesën e mbështetjes për qeverinë tonë. Ai u dorëhoq vetë nga zotëria.

Rakipi: Do të votonit ju një qeveri PS-LSI me kryeministër Ilir Metën?

Kokëdhima: Do ta votoja me kënaqësi Ilir Metën për kryeministër

Kokëdhima: Sipas kësaj qe thoni ju, për mandatin tjetër, mbaje mend që të ma bësh 3-4 muajt e fundit përpara zgjedhjeve kur të hapim negociatat kur të bëjmë formulat për mandatin qeverisës do të përgjigjem menjëherë. Por sot cfarë të them.

Nëse partia PS dhe LSI në zgjedhjet e ardhshme do të bëjnë një qeveri me Ilir Metën kryeministër do ta votoj me kënaqësinë më të madhe, s’ka asnjë problem.

Rakipi: Raporti juaj me zotin Meta?

Kokëdhima: Thashë që kam miq edhe Edi Ramën dhe Ilir Metën, i kam miq të dy, bashkëpunoj me të dy. Jam i lumtur nga bashkëpunim me ta, por nuk është i njëjti bashkëpunim se unë jam deputet i PS. Kur është fjala për çfarë çështje konkrete.

Rakipi: Duket sikur po bie në krizë situate, ju bisedoni?

Kokëdhima: Ylli ti flet për gjëra që ti ke në mendje. Ky vend është i mbushur me spekullime, nuk ka marrëdhenie të lehta sot në kohën që jetojmë, as brenda shtëpisë as me fëmijët as me komshinjtë, as me shoqërinë në përgjithësi janë të natyrshme të gjitha marrëdhëniet.

Rakipi:  Si e vlerësoni zotin Meta?

Kokëdhima: Meta për mua është zotëri dhe jo vetëm për mua, është politikan i maturuar, i pjekur, inteligjent burrë me vlera, politikan karriera, i qendron marrëveshjeve, politikan karriere.

Rakipi:   Po për akuzat që ngre opozita për zotin Meta?

Kokëdhima: Akuzat e Berishes jane baltovinë

Kokëdhima: Shiko miku im, e kam dhënë pergjigjen e kësaj për korrektesë, e vë në dukje këtë fakt, në parlament publikisht kam dhënë përgjigje që me makinerinë shpifëse të Sali Berishës dhe të PD miku im, nuk është e thjeshtë të merresh çdo ditë, është baltovinë dhe nuk është e thjeshtë ti përgjigjesh kësaj makinerie shpifjesh të paskrupullta. Kam këtë përgjegjësi publike. Ky person nga e majta ka bërë këtë shkelje, kam kurajo publike të mbaj qendrim si deputet dhe qytetar, po të më thuhet, por të lutem mos më vër në kushte për të dhënë përgjigje për këtë lloj baltovine që ka ndërtuar Sali Berisha që nuk ndalen në këtë histori dhe kanë diskredituar opozitën dhe e kanë  nxjerrë jashtë bianrëve kushtetuese, politike dhe shoqërore,

 Rakipi: Po për akuzat që ka nxjerrë Edi Rama për Ilir Metën çfarë mendoni? Akuzat që ka nxjerrë Rama para bashkimit, ka edhe politika një moral, dhe jemi këtu, Edi Rama nuk ka lënë gjë pa thënë, ka limite Koço në këtë botë?

Kokëdhima: Në politikën e Shqipërisë, e ka një shfaqe të shpeshtë që akuzat personale bëhen pjesë e lojërave politke dhe sjelljeve dhe nuk bëj përjashtime, unë them që kanë ndodhur, nuk është një gjë e re në Shqipëri.

 Rakipi: Ti je një njeri me integritet, për atë që bën Berisha thua që është baltovinë, të njëjtën gjë ka bërë Edi Rama.

Kokëdhima: Ju thashë edhe pse ju duhet të më pyesni për çështje që lidhen me mua. Për deklarata të Ilir Metës dhe Sali Berishës ju thashë se në politikën e Shqipërisë nuk ka ndodhur vetëm një herë që politikanët të përfshihen në akuza dhe sulme të ndërsejllta personale dhe politike, kjo është përgjigje shumë e qartë për ty dhe për të tjerët.

Rakipi: Do i bashkoni votat për Kodin Elektoral. Kodin elektorale do ta votoni me Berishën apo pa Berishën?

Kokëdhima: Do bëjmë kod elektoral me LSI me aleatët tanë dhe me opozitën.

Kokëdhima:  Sa larg shkojnë fantazitë tuaja, kemi ardhr në pushtet si e majtë  e bashkuar, jemi votuar si e majtë e bashkuar, ne nuk bëjmë në asnjë rrethanë fakte pa aleatët tanë. Ne, po të them në dijeninë time nuk ndodh dhe nuk ka pasur kurrë ndonjë ide në PS që mund të bëjmë Kod elektoral pa LSI. Ne do bëjmë kod me LSI me aleatët tanë dhe me opozitën.  Kemi dëgjuar  shumë spekullime të gazetarëve si puna juaj. Ne nuk bëjmë kod elektoral pa LSI, ne PS.

Rakipi: Kanabisi. Ju jeni partizan i legalizimit të kanabisit. Shume njerëz e mbështesin këtë ide dhe shume njerëz e kundërshtojnë. Ne fakt kur u hap ky debat pati një habi të madhe. Ju kishit hapur kapakun e nje tabuje, sikur hapet xhindet. Pse e bete këtë gje?

Kokëdhima: E kam shpjeguar miku im, dhe e shpjegoj përsëri, jam dakord me ju në këtë pikë që jam habitur me disa reagime. Ndiqja një emsion pak minuta, një emision televiziv ku ishin të ftuar disa intelektualë dhe u çudita me të ashtuquajtur intelektualë. E para  që atë njeri nuk besoj se e kam takuar ndonjëherë në jetë, s’kemi pirë ndonjë kafe bashkë, nuk them që nuk ka qenë nga jugu, unë se kam njohur, u habita me urrejtjen që kishte ndaj meje, e çuditshme. Thashë kur kam bërë hasëm? Dhe pastaj cështja tjetër që me bëri përshtyje ishte një nivel jashtëzakonisht i ulët, kur tha : “Ky le ti jap hashash mëmës së tij, gruas së tij, vajzave të tij,” kaq në mënyrë banale diskutonte për këtë temë ,e cila është një temë me rendesi për diskutim, sepse shoqëria njerëzor e ka lëvizur në këtë cështje dhe marrëdhenia e shoqërive të zhvilluara në perëndim me kanabis është krejt tjetër, marrëdhënie e re.

Kështu që ne kemi hapur një debat që unë  e konsidëeroj me rëndësi sepse besoj se kemi gjëra për të përmirësuar dhe ndryshuar, çështje të rëndësishme që duhet ti konsiderojmë në kuadër të këtyre zhvillimeve që ndodhenin në tregje europiane si me kanabisin famraceutik dhe atë industrial.

Në Shqipëri është zhvilluar si një ilegale një ekonomi ilegale është implikim i madh dhe kjo tregon se represioni në Shqipëri nuk është i suksesshëm për ta eliminuar këtë veprimtari ilegale dhe kriminale.

Kështu që ne duhet ti konsiderojmë të gjitha çështje dhe propozimi që bëra në Komsion të Ekonomisë me Ministrin e Bujqësisë ishte i drejtpërdrejtë pse nuk e konsideorjmë ne legalizimin e kanabisit farmaceutik. Është i domosdoshëm për njerëzit, është industri që nuk mund të bëjmë  sikur se dimë që po zhvillohet, dhe nevojat e pacientëve sot janë të gjera për këtë farmaceutik.

Kokëdhima: Rama e ka shprehur qartë mendimin e vet për kanabisin, nuk mendoj se  Zoti Rama i thotë jo kanabisit

Rakipi: E keni biseduar me Ramën? Rama ka dalë kundër kanabisit. Thonë që e ka futur Rama Koçon.

Kokëdhima:  E kam biseduar me gjithë Shqipërinë. Nuk ekzistojnë këto lloj marrëdhëniesh, mes nesh nuk ekzistojnë këto marrëdhenie të tilla. E kam thënë publikisht edhe në takime më të ngushta e kam shtruar pikëpamjen time. Mos më bëj perifrazime siç i do ti. E kam shtruar në të gjitha ato tavolina.

Rakipi: Thonë që Kocon e ka futur Rama…

Kokëdhima: Nuk është e vërtetë. Rama i ka bërë të qarta qëndrimet e veta, e ka shpjeguar shumë qartë, se si e arsyeton ai këtë problem, kjo është. Jemi njerëz, të gjithë kemi mendimet tona ky është debat sa politik më shumë kulturor, dakord. Është debat qytetar kulturor, dhe ekonomik dhe shoqëror dhe politikë.

Rakipi: Ky është problem politik, zoti Kokëdhima je përplasur me të? Sepse Rama thotë jo kanabisit,  ti thua po.

Kokëdhima:  Nuk mendoj që Rama thotë jo kanabis, ai thotë, unë e kam dëgjuar në bisedë te Fevziu kur ka thënë që është një çështje e parakohshme dhe ka argumentet e veta për këtë gjë dhe nuk them që s’ka të drejtë.

Rakipi:  A e ka perçare te majten problemi i kanabisit?

Kokëdhima: E majta e ka në ideologjin e saj ta mbështesi kanabisin

Kokëdhima: Kemi mendime të ndryshme dhe është diçka normale të mendojmë në mënyra të ndryshme për të gjitha çështjet aq më shumë çështje të tilla, që kanë ngarkesë të posaçme, për këtë punë nuk kemi ndonjë përçarje madje për kuriozitet dua të them se nga pikëpamja  ideologjike e majta e ka në ideologjinë e saj, e majta europiane ta mbështesë kanabis jo ta luftojë. Por këtu nuk shtrohet cështja për përcarje apo jo përcarje.

Rakipi:   A ndihesh i sulmuar nga antikanabistet e PS-se? Saimir Tahiri është njëri prej tyre. Ai e ka shprehur edhe njëherë te unë këtë gjë.

Kokëdhima: Nuk ndihem i sulmuar, nuk e kam çëshjte personale.  Kemi diskutim shoqëror nuk, kam përplasje,  shumë mirë qe kemi mendime të ndryshme, madje dua të shpjegoj  që ministri jonë,  kam frikë që e keni keqintepretuar, mendoj. Nuk e keni kuptuar mirë,  se ministri mundet,  flet si trajtohet kanabisi me legjislacionin e sotëm dhe jam dakord plotësisht. Ministria e Brendshme s’është për të diskutuar ligje dhe policia dhe për të negociuar, ministri i Brendshëm është për të zbatuar ligjet në fuqi.

Rakipi: Është në filozofinë e të majtëve?

Kokëdhima: Është përcaktuar nga e majta eurpiane nga pikpamja ideologjike, nuk kemi problem, në aspekte të tjera kemi rrethana specifike dhe duhet t’i konsiderojmë, së pari kjo është një implikim shumë i gjerë, sepse me ekonominë ilegale implikohen shumë njerëz,

Rakipi Thjesht me legalizim nuk e zhduk këtë ? Mendoni se kanabisi e ndihmon Shqipërinë?

Kokëdhima: Asnjë përdorues kanabisi të mos shkoj në burg

Kokëdhima: Ju si e konsdeorni faktin se kemi 1800 djem e vajza si konsumues në burg, kjo çështje për Shqipërinë, nuk flas për kultivuesit,. Nuk flas për trafikantët, flas këtu kur shtroj çështje për legjislacionin penal, kam parasysh përdoruesit qindra dhe mijëra,  kemi masa ekstreme ndëshkime ekstreme burgosje për përdoruesit. Kemi legjislacion, kam një koncept për çështjen, legjislacioni jonë penal është i pamerituari në dynja.  Përveç si medicinë, nuk duhet ta vëmë në diskutim, legjislacionin penal duhet të bëjmë që ansjë përodrues të mos shkojë në burg, asnjë familje të mos rëndohet më shumë. Kemi gjithë këtë ekonomi ilegale dhe është ilegale miliardash që në 20 vjet nuk kemi mundur ta eliminojmë luftën që po bëhet,  dhe  kjo fuqi finianciare ilegale ky fluks, skemi as kontroll, as informaicon, as përfitim si buxhet shteti, as si shoqëri.

S’po flasim për drogat e tjera, përdoruesit e hashashit sot për përdoruesit kemi legjislacionin më të ashpër në botë. Këtë ftesë kam bërë, të bëjmë një legjislacion të arsyeshëm që ai trafikanti të mos dënohet si përdorues dhe përdoruesi të mos dënohet fare, e ndihmojnë duke e future në burg, jo.

Rakipi: E ke provuar?

Kokëdhima: Kurrë nuk e kam provuar, kurrë nuk e kam prekur me dorë.

E kam kurajon dhe përgjëgjëisnë qytetare, më beso për këtë. Nuk e kam si ftesë, mos e vlerësoni se ju bën mirë po e përdorët. Sigurisht, por ama nga ana tjetër represioni nuk është  kurim dhe mbështet edhe për ata që janë përdorues.

Rakipi: Mos vallë i heqim trafikantët dhe na i marrin parlamentarët, e merr qeveria  e jep me koncension, mos krijojmë ndonjë gjë më të keqe? Një ekonomi që bëhet transparente kontrollohet, dhe gjithë kjo fuqi në duart e mafies së kanabisit është e parrezikshme këtë doni të thoni?

Kokëdhima: Është kosto e madhe kjo lloj lufte që bëjmë ndaj kanabisit

Kokëdhima: Të vendosim monopolin e shtetit mbi një ekonomi informale, është kosto e madhe kjo lloj lufte që bëjmë ndaj kanabisit

Kokëdhima: Kam folur, është fjala të ndërtojmë  monopolin e shtetit dhe kontrollin e shtetit mbi një ekonomi informale. Këtu po flasim për një gjë që është shumë e logjikshme, një ekonomi që bën të mira për shoqërinë dhe për shtetin është në ndihmë të ekonomisë, familjes, shoqërisë. Është kosto e madhe kjo lloj lufte që bëjmë  është kosto, jo vetëm këtu.

Veprimatria ilegale nuk ka imunitet, askush, se ti je një njeri që je polici nuk do të thotë që ke imunitet dhe nuk perfshihesh në aktivitet ilegal, kemi parë të gjitha, ndodh, e gjithë kjo pikë që kemi sot ka kosto jo produktive pa përfitime nuk i ndihmon njerëzit ndërkohë që ti ke mundësi të mbash politika të ashpra për trafikantët për ata që zhvillojnë trafikun ilegal të kanabisit.

Rakipi: Ju keni benefitet tuaja, në rast legalizimi, thyhet një tabu, kryhet dhe një akt reformator, tani ta zëmë se nuk bëhet, nuk vihet në dyshim autoriteteti juaj thuhet që Koco ja futi kot?

Kokëdhima: Atë punën e meritës jam i gatshëm të ta lë ty, Mustafa Nanos dhe gjithë kolegëve të tjerë, jo po shpresoj  që edhe ti je dakrod.

Përsa i përket asaj gjëse tjëtër nëse vihet në dyshim, unë e kam bërë qëllimin tim që kjo çështje të diskutohet dhe këtë kam kërkuar se diskutimi i gjërave çon në zgjidhje më të mira, mos disktumi nuk na çon askund, ja sot që erdha këtu më pyete për kanabisin.

Rakipi: Ka një akuzë nga opozita, Zoti Rama pi narkotik,  thotë Berisha?

Kokëdhima:  Berisha i papërgjegjshëm për moshën që ka

Kokëdhima: Saliu është i paskrupullt, nuk ka etikë është një person që bën 1 mijë gënjeshtra dhe s’thotë një të vërtetë. Është i papërgjegjshëm për moshën që ka.

Rakipi: Ju jeni nje nga nismëtarët dhe ideatoret e reformes ne PS. C’eshte kjo reforme ne vija te pergjithshme?

Kokëdhima:  Nuk dua që të themi që jam unë ideatori i kësaj çështje. Reforma e PS është produkti i ideve dhe angazhimeve të të gjithë kolegëve deputet dhe drejtues të PS dhe në radhë të parë janë në bazë të kësaj reforme idetë e kryetarit të PS të Shqipërisë zotit Edi Rama.

Rakipi: Në fakt i keni ju këto ide? Partia Socialiste eshte ndare ne gjashte rajone. Kjo sipas idese tuaj. A eshte keshtu?

Kokëdhima:   Reforma në PS, në funksion të zgjedhjeve të 2017

Kokëdhima:   Këtë s’mund  ta them që është ideja ime, ne në biznes kemi një definim, kur ty të shkon mendja në një ide, 9 të tjerë para teje e kanë perpara teje, idetë i kemi bashkërisht, nuk mungojnë edhe përpjekje për të krijuar insinuate dhe paragjykime përçarje, i kam ndeshur në këto pune pa ansjë etikë dhe profesionalizem. Fakti është që në PS është duke u zhvilluar një reformë që synin modernizimin e PS për t’ju përgjigjur sfidave të sotme dhe në funksion të zgjedhjeve të 2017.

Rakipi: Ju jeni komisiari i jugut, Vlora,  Saranda, Gjirokastra? Si e keni konceptuar, të zbresim në terren..

Kokëdhima: Ështe vendosur rajonizimi i PS

Kokëdhima: Tani ta them edhe këtë gjë,  Asambleja Komëbtare e PS ka ngarkuar disa grupe pune për të zhvilluar reformën në PS dhe këto grupe që kanë ngarkuar Asambleja kanë marrë disa vendime dhe hapa të ndërmjetme për ta implementuar dhe konkretisht,  një nga gjërat që është vendosur është rajonizimi i PS , që do të thotë se tani në strukturën e PS do të ketë pjesë dhe forume të kesaj strukture në nivel rajonesh, për të shkurtuar distancën mes qeverisjes, për të optiminuar burimet njerëzore sidomos jashtë Tiranës, dhe për ti optimizuar këto burime dhe për të moderinuar PS.

Rakipi: Si e bëni në qarkun tuaj?

Kokëdhima: Si e bëjmë në rajonin e Gjirokastrës, Vlorës dhe në rajonet e tjera.

Rakipi: Ckeni bërë konkretisht ju aty?

Kokëdhima: Rajonizimi i PS prodhon një qendër drejtimi në nivel të 2 qarqeve,  Vlorë Gjirokastra është në fazën kur PS bën hapjen e vet, bën riformulimin e saj social,  një strukturë e re sepse duhet të gjejnë përfaqësin e vet

PS është një parti që qeveris  vendin dhe duhet të japë mundësi  qytetarëve të jenë aktiv në qeverisje  duke e hapur partinë për njerëzit jo si pronë e  kufizar, dhe përfshin gjithë grupet  e interesit që e bën debatin përfaqësues për të gjitha shtresat.

Rakipi: Ju e e bën ju?

Kokëdhima: Këtë e bëjnë  6 grupe drejtimi, unë drejtorj Vlorën e Gjirokastren.

Rakipi: Ju si e keni ndarë? Çfarë ke ndërtuar?

Kokëdhima: Partia në rajon ka një strutkurë drejtuese ku bëjnë pjesë deputet, kryetarët e bashkive në zonë që janë të PS

Rakipi: Ju jeni komisari i tyre, i  deputeteve minstrave?

Kokëdhima: Ne jemi punëtorë të partisë, Në Shqipëri këto 25 vjet janë bërë gjithë kohën emërime nga interesa partiake

Kokëdhima: Flas për një strukturë partiake që drejton një parti. Ne jemi deputet jemi drejtues. Jemi punëtorë të partisë.

Janë figurat e PS të  qarkut Gjirkoastër, Vlorë, deputet e PS dhe kryetarët e bashkive socialistë, Janë figura partie që kanë aktivitet në parti.

Rakipi: Mbi këta jeni ju dhe 5 të tjerë, 6 çeta?

Kokëdhima:  Çdo grup pune ka një drejtues në cdo skuadër ka një drejtues.

Rakipi: Partia ka dalë mbi ekzekutivin? Opozita ka ngritur një grup deklarata të ndryshme.

Kokëdhima:  Ça pret të dëgjsh nga Saliu, të thotë ju lumtë që po përgatisni PS për të fituar zgjedhjet e 2017.

Rakipi: Ti dhe Balla jeni njerëz që bëni emërime politike? Partia është mbi të gjitha, ashtu është edhe tani duhet të shkosh te zoti Koço, te LSI për të marrë punë, ne jemi 30 vjet më parë?

Kokëdhima:  Për 20 vjet janë bërë emerime nga interesa partiake

Kokëdhima:  Kjo miku im, më ler të të bëj disa shpjegime, një nga çështjet me rëndësi që ne trajtojmë janë politikat e PS për zhvillimin e burimeve njerëzore dhe ashtu sic zhvillojmë reformën në riformulimin e anëtarësisë së PS jo vetëm me objektiv përfaqësimin e grupeve të interesit në parti, por edhe me objektivin tjetër në qershor  të vitit 2015 kryetari i PS publikoi dhe deklaroi për 2-fishimin e PS dhe përgatitja e PS për fitoren e 2017. Ashtu sic ndjekim reformë për menaxhimin e PS, sic ndjekim të gjitha përgjegjësitë e PS për të fituar zgjedhjet e ardhshme,  a është bërë apo jo në Shqipëri  emërime politike unë jam i informuar njësoj si ti se në Shqipëri.  Këto 20 e ca vjet janë bërë gjithë kohën emërime nga interesa partiakë dhe elektoralë. Ju thashë në fillim të bisedës një nga sfidat e koalicionit tonë është pikërisht për të vendosur si prioritet.

Rakipi: A keni nipa e nuse nipash për ti future në ujësjellëisn e Tiranës?

Kokëdhima: Nuk kam asnjë të afërmin tim të punësuar në shtet

Kokëdhima: Nuk kam asnjë nip e person të punësuar në shtet, as një person nip apo nipeshë timen që ta punësoj në ndërmarrjet e shteti, i  kam ndihmuar njerëzit  e mi duke i punësuar në bizneset e mia dhe s’kam nevojë.

Rakipi:  Si e mbroni elektratin tuaj kur kryetari i bashkië Selencisë, arrin dhe heq edhe pastruesen sepse ajo është ekstremiste e PS? Komisarët emërojnë njerëzit për punësim, çështje kjo që po ngjan mbas 25 vjetësh?

Kokëdhima: Të thashë që sfida jonë si e majtë e bashkuar, 2 partitë qendrojnë në vendosjen  si prioritet mbi interesat elektorale dhe partiake të interesit për ti ngritur insitutconet e shtetit dhe administraten në lartësitë që ofron popoulli për shërbim ndaj tij. Sa i përket mua si deputet dhe gjithë ndikimit tim po them që është në favor të meritës së modernizimit të institucioneve  të shtetit respektimit të drejtës, aftësive e kështu me radhë, kurrë nuk implikohem unë në lëshime dhe shpërblime me punët e shtetit të individëve që japin thjesht kontribute për partinë.

Rakipi:  Në idenë e reformës kur këmbëngulni për hapje, çfarë nënkupton?

Kokëdhima: PS padyshim që ndesh presionin e njerëzve pa punë

Kokëdhima:  PS padyshim që ndesh presionin e njerëzve pa punë, pa dyshim që ndesh të gjithë presionin e viktimave të regjimit  të Saliut që për arsye politke i flaknit në rrugë, ti kurrë nuk do gjesh një veprim të tillë, në zonën time si deputet në dijeninë time, nuk do gjesh.

Rakipi: Formula që përdorni nuk është e pranueshme, si ju e organizoni është tipike komuniste, keni caktuar 6 komisiarë…

Kokëdhima: Ata janë drejtues  të PS dhe drejtojnë  reformën e PS. Njerëzit me pushtet edhe sot deputet apo jo deputet edhe sot që flasim bashkë në Shqipëri e përdorin ndikimin  e tyre për të ndikuar në punësime në insitutucine kjo është e vërtetë, dhe është përgjegjësia jonë që në mënyrë me këmbëngulje dhe me vendosmëri të bëjmë të mundur që në administraten e shtetit të punësohen vetëm njerëz me integritet me profeisonalizëm dhe njerëz me edukim solid dhe me figurë të pastër dhe me integritet.

Rakipi: Ne fakt, me gjithe idene tuaj te madhe te hapjes, shume njerez, formate te rendesishme politike, jane larguar ose po distancohen nga PS… Ata qe jane larguar duket se jane kritike te zotit Rama. Si mund te hapesh duke larguar kritiket?

Kokëdhima: PS është parti qe ka vend edhe për mendimin ndryshe

Kokëdhima: PS unë mund ta them bindjen time është një parti që ka hapësira për gjithë mendimin ndryshe  dhe kemi mjaft debate brenda në parti, por nuk dalim të bëjmë në publik ato telenovela në publik, por ne në parti kemi diskutime të ndryshme kemi hapësira për mendimin ndryshe.

Rakipi: Ju me kë bëni debat?

Kokëdhima:  Debati në PS, për të çuar përpara gjerat

Kokëdhima: Me kë të bjerë rasti, që nga Edi Rama dhe me kushdo tjetër. Po ta them sinqerisht, bëjmë shumë debate në parti në frymë parimore, nuk i bëjmë për të shqyer njëri tjetrin, por për të çuar përpara gjërat. Për mjedisin ku jam pjesë vetë.

Rakipi: Çmendoni për Blushin dhe kritikat ndaj zotit Rama dhe ju?

Kokëdhima:  Shiko nuk do bëj komente. Pikpamjen time për këtë çështje…, ne jemi deputet të PS dhe sic të shpjegova ndajmë opnione të ndryshe për shumë çështje dhe kemi hapësirë të plotë brenda forumeve që të diskutojmë mendimin ndryshe se duhet të jemi produktiv dhe unë për vete e gjej gjithmonë mundësië që të gjitha mendimet kritike për cilido koleg i bëj  në grup parlamentar,  takime në parti në selinë e partisë të ndajme të gjitha pikpamjet ndryshe. Unë nuk dal në parlament atje, thjesht të bëj kritika për partinë time nuk e bëj, e bëj në parti kur kam kritika nuk kam arsye ta bëj në gazeta.

Rakipi:  Armët kimike ju keni dalë publikisht?

Kokëdhima:  Jam deputet i PS dhe jam në të drejtën time kushtetuese të jem pjesë e qeverisjes, është e drejta ime ashtu sic kur diskutohen idenë për kanabisin për armët kimike apo cdo ide tjetër dhe kam ide tjetër unë mund ta shfaq. Dhe është normale.

Rakipi: Edhe Blushi këtë ka bërë?

Kokëdhima: Ato që kam për Blushin i them në parti

Kokëdhima: Qasja ime ndaj gjërave është konstruktive dhe racionale dhe për të qenë kështu për të bërë kritika  është më e lehtë për të qenë produktiv dhe për të çuar përgjegjësitë tona jo thjesht fjalime por të ndryshojmë ekonominë e vendit. Kemi nevojë të bëjmë një punë produktive.

Rolin tim e kuptoj, nuk dua të  jap mendim për Blushin, ça kam ja them në parti. Të jemi të vërtetë, jam deputet i popullit në të drejtën time kushtetues e për ta ushtruar mandatin në pajtim të plotë me intereisn kombëtar dhe popullor, por jam deputet i cuar në sallën e kuvendit nga lista e PS dhe i nënshtrohem rregullave të shumicës time dhe bashkëpunoj. Një shumicë që ofron hapësira për të debatuar idetë.

Unë mendimet Blushit ja them në takime perosnale, nuk thashë duhet të flas apo jo Blushi, thashë kritikat që kam i bëj në parti.

Rakipi: Ka të vërteta?

Kokëdhima: Kërkoj prova dhe argument për cdo çështje po të them që vërejtjet që kam unë, ose sugjerimet ja bëj atij në mjediset politke se kështu është produktive.  Ishte një kohë kur PS bënte telenovele  dhe gajaste publikun ajo estradë nuk i shërbente qeverisjes së vendit. PS është kapitali kryesor që ka vendi dhe duhet të jemi serioz dhe me këtë sistem.

Rakipi:  Ne mbledhjet si koordinator i jugut nuk ju kane ardhur deputetet e rajonit te jugut: Valentina Leskaj, Fatmir Toci dhe Arben Ahmetaj . Pse mendoni se ndodh kjo?

Kokëdhima: Ore ç’punë ke ti me mbledhjet? Njëherë më thua që e bën si Lenini dhe tani më thua kush vjen kush nuk vjen.

Rakipi:  Ju drejtoni vendin Koço. Po ngordhi peshku, po nuk hëngrëm peshk 3 ditë ska problem, ju Arben Ahmetaj, Rama drejtojnë vendin.

Kokëdhima: E përmende edhe ti, jo superdeputeti jo guvernatori i jugut, dua të them një gjë edhe në mënyrë shumë të hapur, unë nuk mendoj që unë në punën time kam pasur të drejta dhe kompetenca të ndryshme nga ato të kolegëve të tjerë edhe në zona dhe qarqe dhe krahina të tjera, këto epitete edhe këto tituj nëse mund t’i quaj i përhapin kundërshtarët e mi dhe jo vëzhguesit objektiv.

Rakipi:  Kush janë vëzhgues?

Kokëdhima: Shpresoj që nuk je kundështar por vëzhgues.

Rakipi: Kush është Endri Fuga, kush e vlerëson që është objektiv, kush më vlerëson mua?

Kokëdhima:  Superdeputeti, komisari, edhe këtë Saliu e ka hapur, këto po të shpjegoj nuk lidhen me ndonjë kompentencë apo mbështetje të veçantë që gëzon Koço Kokëdhima, kryeministri i Shqipërisë i mbështet të gjithë kolegët njësoj, ta dish këtë. Ne kemi të njëjtat komptenca dhe mbështetje. Unë nuk kam asnjë pozitë të veçantë nga kolegët e tjerë, përpiqem thjesht të justifikoj besimin e qytetarëve që më kanë dhënë mua dhe gjithë deputetëve të PS këtë doja të bëja miku im.

Rakipi Akuzat e opozites: Albetroli i perfolur si ndermarrja juaj…

Kokëdhima: Nuk e kam propozuar unë drejtorin e Albpetrolit

Kokëdhima:  Është thjesht opozitë  e turpshme që shfip dhe mashtron pa asnjë gjë konkrete, më thuaj një akuzë konkrete që ka bërë për mua Sali Berisha. Më akuzon mua për bashkëpunëtorët e mi kur unë kam pasur me mijëra kësthu e kam pasur edhe biznesin e diversifikuar kam bashkëpunuar me qindra bashëkpunëtor.

E ka zgjedhur Edi Rama, nuk e di kush, nuk e kam propozuar unë drejtorin e Albpetrolit, është shpifja më e ulët se ajo tjetra e Saliut që edhe për hotelin e vëllait tim.  Është krim të kesh pronë, është mëkat?

Rakipi: Per pallatin e vellait tuaj, opozita thote qe ai eshte prona juaj. A nuk do te ishte me mire qe kur Z. Rama prishi pallatin e Lulzim Bashes te prishte dhe pallatin tuaj dhe ju si njeri ne pushtet te merrnit ndonje benefit tjeter, dhe binte ne kete menyre edhe loja e opozites?

Kokëdhima:  E kanë lejua kryeministrat atë objekt të ndërtohej, po të isha unë s’do ta lejoja vëllain tim, por ta dish se vëllai im, se është e gabuar që ndodh, vëllai im është qytetar si gjithë të tjerët, që ka ndërtuar një pasuri me mundimet e tij dhe familjes, në mënyrë të ligjshme, me leje në tokë. E ka ndërtuar sic ke ndërtuar ti pasurinë tënde me leje , e ka regjistruar si pronë me certifikatë pronësie. E ka nxjerrë vendim Sali Berisha kur u konfliktua me mua në madatin e tij të dytë dhe nxorri vendim për të prishur sa e sa objekte të miat dhe të njerëzve të mi, edhe kjo u bë me urdhër për t’u prishur, shkoi në gjykatë e humbi qeveria, ca kusuri ka vëllai im, ta mbash edhe ti në gojë si shpifjet e Saliut.

Pse  nuk prishet thoni ju, ky objekt. E para pse duhet të prishtet, se është prishur pallati i Lulit, sipas kësaj llogjikës tënde duhet të prishim të gjitha ndërtimet në bregdet që si përlqejnë Saliut. Nëse u prish ai objekti në Vlorë u prishën të gjitha nuk u prishën për motive politike po për ti hapur rrugë një vepre një investim Lungo Marja që është një punë shumë e rëndësishme. Nuk u bë që të goditej Luli.

Kokëdhima: Saliu është totalisht i përdalë

Nuk më vjen keq me Saliun sepse është i përdalë, totalisht i përdalë po më vjen keq me nejrëzit e shtypit që kanë tanimë, që kanë një përvojë të gjatë që kanë edhe personalitet, si mundet këta drejtues të shtypit të kapërdijnë këtë maskaradë të Saliut  dhe e shtrojnë nëpër studio.

Rakipi: Ka zëra që thonë që Koços i është hequr mandati?

Kokëdhima: Që kur jam bere deputet nuk ekziston asnjë marrëveshje e imja

Kokëdhima: Ju si gazetar keni përgjegjësi që të thoni me tepër se kaq, të gjithë gazetarët që janë dikush në tregun e shtypit kanë përgjegjësi për te pasur mendimin e tyre për një çështje. Çfarë është kjo farsa e radhës e Saliut ju e dini çfarë është akuza e tij, ato 150 herë më thotë Saliu që kam shkelur kushtetuten, se është i djallëzuar, e verteta. Abissnet që ka qenë komania ime ka lidhur 23 kontrata me vlerë më pak në total se 3 milion lekë. Këto kontrata i ka lidhur përpara se unë të bëhesha deputet. Kontratat që lidhen janë me afat 1 vit dhe pagesa mujore, unë jam bërë deputet në 1 gusht datë 18 kur kelegji zgjedhuor ka shpallur rezultatin përfundimtar  të KQZ dhe nga 1 gusht dhe më mbrapa nuk ekziston asnjë marrëveshje e imja e komanisë time, Saliu thotë ka shkel ligjin 150 herë sepse këto janë ekzektuar deri në fund pagesat mujore.

Pika e parë është që të kuptosh propaganden e Seliut dhe salinjve të vegjël, Gjykata Kushtetuese e ka analizuar vite më parë dhe ka përcaktuar se përgjegjësia e një deputeti për papajtueshmëri lind në çastin që ai shpallet deputet bëhet shpallja përfundimtare e KQZ, është një çështje që nuk më përket.

Pika e dytë që është një cështje, këta të Saliut kërkojnë të ndryshohet norma kushtetuese, ose thuhet mos ta gjykojë kuvendi, por me kërkesën e çdo grupi deputetësh, këta kërkojnë që gjykata të ndryshojë kushtetutën këto janë paradokse të Saliut , është një cështje pa asnjë rëndës për mua, skam harxhuar as 1 minutë të jetës time për këtë problem.

Rakipi: Keni kredi?

Kokëdhima: Unë perosnalisht nuk kam, por kompani të miat kanë.

Rakipi: Kush mendon se e mësoi Edi Ramën për rritjen e taksave? Mendoni 2 vjet e pak muaj më shumë ishte një gjë e mirë e ndihmoi shqiptarët apo është problem i madh?

Kokëdhima:  Kush e mësoi Edi Ramën për këtë pikë kam pyetur që shumë herë edhe ju  personalisht por edhe gazetarë të tjerë që se kanë me shumë sy të mirë Ramën duan të prezantojnë dhe të komentojnë sikur ai nuk ka gjykimin  e tij për cështjen është gabim i padrejtë.

Edi Rama ka gjykimin e tij për gjërat dhe mere si të duash ka qëndrimet e tij dhe merr përgjegjëisn e e tij për gjërat që bën.

Rakipi: Ju jeni biznesmen, e dini që ekonomia është e vështirë, Rama është një fillestar amator në ekonomi në këto 2 vjet e kemi parë, kush e këshillon atë në ekonomi? Jemi një popull që duhet të qeverisemi vërtetë. Nëse ju mendoni vërtetë është e frikshme që vendimet Rama i merrka vetë për ekonminë të gjitha. Rajoni e ka çuar 9 për qind tatim fitimin për arsyet fort të ditura, ju thoni që ai merr vetë të gjitha, çdo të thothë kjo s’ka këshilltar?

Kokëdhima: Ekonomia e Shqipërisë ka një situatë jo të mirë ka një pozitë të keqe

Kokëdhima: Të mos hidhemi degë me degë, ti qendrojmë argumentave , ti nuk mendoj se  ke për qëllim të kesh Edi Ramën, ju keni qëllim të bisedojmë që të përiftojnë edhe personat që na dërgjojnë edhe më shumë jam i prirur për përvojat e mia, dhe për gjykimet e mia. Tani gjëra të përsorura nuk ka, një sistem fiskal mund të rezultojë shumë pozitiv mund të mos rezultojë pozitiv, unë arsyetoj që ekonomia e Shqipërisë ka një situatë jo të mirë, ka një pozitë të keqe dhe kjo nuk është e lidhur me ndryshimet e sistemit të taksave të Edi Ramës kjo është finalja e një përiudhe prej 20 e kusur vjetësh të politikave të gabuara në këtë vend dhe jam i gatshëm ta diskutojmë në mënyrë të drejtë dhe objeltive. As për te mbrojur Edi Ramën apo për të  sulmuar të tjerët, por për të ndihmuar njeri tjetrin, sfida jonë e përbashkët.

Rakipi: Rezulton një sukse rritja e taksave?

Kokëdhima: Është shumë herët për të provuar një sistem fiskal. Nuk them që është një kohë e mjaftueshme për të gjykuar se çfarë efektesh jep kjo mënyrë taksimi sot në zhvillimin ekonomik të vendit dhe çfarë efektesh do të kishim nëse do të kishim mëyrën tjetër.

Rakipi:  Koncesionet e deshtuara dhe ne dem te interesit te shqiptareve, Bankers, aeroporti i Rinasit, Rapiskani, koncesionet ne shendetsi… C’mendoni? 70 koncesione po pergatiten ne menyre urgjente. C’eshte ky vrapim i madh Koço? Ti, a mund te marresh ndonje prej tyre?

Kokëdhima: Koncesionet ne kohen e Nanos dhe Saliut, turpëruese

Kokëdhima: Koncesionet në vetvete si forma kontrate nuk janë të këqija. Po jam dakord me ju që kur dëgjojmë fjalën koncesion na rrënqethet mishi se në Shqipëri koncensionet që janë bërë në këtë periudhë sidomos nga fundi i qeverisjes së Nanos dhe deri në fundin e Saliut janë më shumë se turpëruese, më shumë se çnderuese janë koncensione dhe për vendet koloniale janë të turpshme. Janë koncesione të cilat nuk i kanë shërbyer zhvillimit të ekonomisë dhe as pasurimit të Shqipërisë,  por i kanë shërbyer varfërimit të saj. Mendoj se kjo është një situatë të cilën janë implikuar jo vetëm liderët sic është Saliu dhe Fatosi por janë implikuar dhe 100 punonjës të administratës që gjënë më të thjeshtë është të tradhëtojnë interesat e publiku. Saliu nuk është më i madhi por është modeli më i errët i koncesioneve për ta zhvatur  pa mëshirë popullin shqiptar

Rakipi: Pse e përqafoi Rama këtë model?

Kokëdhima: Qeveria jone nuk ka bërë asnje koncesion turpërues

Kokëdhima: Deri tani miku im, qeveria e shumicës sonë nuk ka bërë asnjë koncension as turpërues dhe as në dëm të interesave tona kombëtare.

Rakipi: Hemodializa e di kush e ka fituar, një grua që ka 5 karrige dhe 2 tavolina në Berat dhe atë që nxorri qeveria Rama duke thënë se Spitali Amerikan ky subjekt ka vetëm 15 për qind. Rapsikani do të marrë 210 milion euro aq sa i jeni ulur në gjunjë FMN dhe po i falni aq para, do marrë Rapiskani është 1 aparat në Durrës dhe do ketë 3 pajisje në Shqipëri nga 20 pika doganore dhe i merren para jo si në kohën e Saliut, por edhe energjia që merret me tela paguajnë Rapiskan.  Ka ndodhur  një gjë e turpshe në kohë të PS, Rapiskani ka shitur 49 për qind të askioneve 490 lekë për të marrë 7 milion euro.

Kokëdhima: Rapiskan, kontrata me e shëmtuar

Kokëdhima:  Për hemodializën  të kërkoj ndjesë do ta ruaj këtë pyetjen për një herë tjetër nuk jam kompetent dhe nuk e njoh, nuk e kam studiuar.

Sa i takon Rapiskan mund tju them, jam 100 për qind dakord me ju kjo është kontrata gjëja më e shëmtuar ne historinë e popullit shqiptar, kjo është mënyrë e tërthortë për të mbledhur një taksë, ti marrësh tregëtarëve për tia dhënë këto para në shtëpi, e bërë vetëm me një ligj kur investimi në këtë rast janë vetëm 4 skanera të cilët ka pas ofertë qeveria për ti marrë edhe pa para këto skanera, kam pritur vetëm kompani që kanë qenë të gatshme ti ofronin qeverisë së Sali Berishës skanera pa pagesë.

Rakipi: Pse u bë kjo gjë?

Kokëdhima:  Këtë e ka bërë Berisha dhe nuk e kemi bërë ne.

Rakipi: E bëri Berisha pse nuk e hoqët ju?

Kokëdhima: Qeveria  jone studion mudësinë e prishjes, nuk i prish dot se nuk i paguan dot, nuk kemi fuqi t’i prishim këto marrëveshje që ka bërë Berisha as marrëveshje të tjera të vogla se po ti prishim do të paguajmë fatura shumë të rënda dhe këto fatura do t’i paguajë. Rapiskani i propozoi  qeverisë së Berishës, i tha oferta ime është 30 dollarë unë dua 30 dollarë për çdo faturë, qeveria i tha 30 dollarë janë pak duam ta bësh me 50 dollarë. Cfarë bëmë ne, qeveria jonë.

Nuk jam qeveria unë që ta korrigjoj e mbroj për te vërtetën qeveria jonë negocioi ,i kërkoi Rapiskanit që të rinegociohesh kontrata dhe një kontratë që ishte 39 euro për cdo faturë u bë 22. Qeveria jonë nëse do ta prishte këtë marrëveshje në mënyrë të njëanëshme sic kemi mund ta prishnim.

Rakipi:  A mundet nesër të të jap 5 mijë lekë të vjetra dhe të më japësh gjysmën e ABISSNET?

Kokëdhima: Kjo nuk është çështje me opinione as me komoente por me investigim real, ajo që thoni është korrusion i pastër pjesa e palës shqiptare që ka lidhur marrëvesjen, port a dish këtë marrëveshje nuk e lidhi qeveria jonë dhe nuk e favorizioi qeveria jonë këto I ka bërë Berisha me të vetët, dhe ata kanë marrë pjesën e tyre dhe jo qeveria jonë që e coci këto në gjyki ndëkrombëtar dhe mori gjysmën e tarifës së ishte, nuk është tarifë e mirë, mund ta bënim një koncesion me 22 eruo, edhe me 22 euro nuk është një koncension që favorizin Shqipërisë, i faturon njerëzve pa marrë shërbim.

Rakipi: Tenderat… Duket sikur po krijohet nje “familje” e re sic thuhej dje per Sali Berishen. Keni degjuar besoj emrat Carapuli, Papuli, emrat e tjere qe vijne nga Berisha, Zamiri, etj. C’mendoni? Dhe këta janë klientë të zotit rama dhe një pjesë klientët e zotit berisha. Nuk ju duket familje e re?

Kokëdhima: Janë zyrtarët e shtetit ata që duhen hetuar për tenderat publik

Kokëdhima: Jam një njeri në politikë pavarësisht se më ke vënë këtu te “të paekspzouarit” unë jam i ekspozuar cështë me kryesorja jam njeri i biznesit nëse kam 2 vjet në politikë vajta një jetë në biznes. Kam bërë një jetë me vuajtje me sakrifica që kanë guxuar të bëjnë biznes këtu të jem i hapur këtu kam vuajtur në jetën time dhe kam marrë goditje të pafundme nga foltroret e politkës.

Po them që në studio televizive kurrë nuk duhet të përmendet bizneset e Shqipërisë që kanë një jetë që kanë luftuar si unë e si ti, këta kolegë që ju përmendni janë njerëz të nderuar në biznes, familje dhe sjanë klientë dhe janë klient të njohur. Janë zyrtarët e shtetit ata që duhen hetuar dhe nëse kanë përgjegjësi të vihen para përgjegjësisë për menaxhimin e fondeve publike.

Rakipi: Nëse kemi ne ndonjë si shtyp dhe e vë në radhë me veten nëse kemi prova dhe fakte për manipulim të garës së tenderit, qoftë në minsitri urdhëro hajde ta bëjmë publik ta vëmë përpara përgjegjësish zyrarët, të marri edhe Ben Rozhanin ti vëmë para gjykatës. Nuk i themi dot me opinione ata janë njerëz të biznesit do të marrin tendera, në një rast konkret ka ndodhur kjo gjë.

Kokëdhima: Çështja e barazisë së tenderave është një problem dhe pajtohem me ty për një gjë, Shqipëria ka vuajtur nga 2 gjëra, nga fakti që i paguan investimet publike dhe nuk i merr siç i paguan, ne jemi 20 e kusur vjet jemi një vend që i vëmë paratë dhe shumë e herë të marra boxh dhe ajo merret pa cilësi nuk përfundon dhe ajo vepër bëhet me kosto të shumfishta.

 Rakipi: Ka ministra që duhet të lënë detyrën?

Kokëdhima: 3 raste në këtë intevristë nuk kam mundur të them përgjigjen time. A ka anëtarë të skuadërës që duhet të lënë skuadrën, pyetja juaj në princip mund të marrë përgjigje të cdo lloji, njëra që mund të jepet janë këto,. Për minsitrat e Edi Ramës ka dëgjuar shumë akuza i kam dëgjuar nga Saliu dhe nga ca njerëz të shtypit dhe jam përpjekur të kuptoj çfarë është një akuzë profesionale dhe 135farë është një akuzë politike, nëse më thuaj do ikim për akuza politike, jo të përgjigjem, nëse më thua që a duhet të iki një ministër se ka bërë shkelje të them po duhet të iki hajde bëjmë investigime. Nëse më thua a duhet të kemi një sistem të verifikimeve dhe të sjelljeve dhe rezultateve dhe mbi këtë bazë të ketë ndryshime duhet të ketë sistem që duhet të përgjigjet.

 Rakipi: Çmendoni për Arben Ahmetaj?

Kokëdhima: Gjendja ekomomike që kemi marrë ne është shumë e vshtirë Ylli dhe kjo situatë nuk është një situatë që rregullohet me 2 ose 3 vjet një punë e madhe do 2 deri në 3 vjet të përgatitet, ne do të qeverisim sa kohë do të justifikojmë mesimin e popullit sa kohë aq do qeverisim.

Nuk them që Arben Ahmetaj është minstri më i mirë i mundshëm, po them që të gjithë ministrat  dhe Arben Ahmetaj përpiqen shumë seriozisht për ti dhënë zgjidhje kësaj situate që kemi, përpiqen dhe punojnë shumë seirozisht mendoj unë.

Rakipi: Publikisht ju keni thene ne Parlament, “nuk eshte lajmi me i keq se jemi vend i varfer, por lajmi eshte se jemi vendi qe varferohemi cdo vit”… Cila eshte rruga qe na shpeton nga ky mjerim qe na ka pllakosur?

Kokëdhima: Një ekonomi si kjo e jona është një dështim

Kokëdhima: Situata ekonomike shqetësimi më i rëndë dhe një ekomosmi si kjo është e dështuar, është një dështim ky që kemi bërë këto 20 e kusur vite dhe kjo sigurisht është diçka që duhet ta shohim në sy dhe duhet të merremi serizoisht që e gjithë shoqëria që njerëzisht me përgjegjësi politike insitucuionele të merren seriozisht, kemi marrë votë popoullore. Jemi votuar si e majtë e bashkuar. Këtë votë e kemi marrë për të bërë ekonominë e vendit dhe qeverisje e mirë dhe jam dakord për këtë përgjegjësi nuk e krijuam ne, jo qeveria jo ne kemi përgjegjësi ta zgjidhim dhe jam dakord me ty,. Kur e kam bërë këtë deklaratë kam parasysh që ne si vend nuk kemi një sistem të grumbullimit të pasurisë, për tu pasuruar skemi sistem sepse pasuria e një vendi kryesisht buron nga shitja dhe eksporti i punës dhe nuk kemi kompani ndërmarrje që eksporton nuk kemi ndërmarrje që konkurrojnë që akumulojnë fitim dhe sukses.

Rakipi: Z. Kokedhima, z. Rama ka nisur nje fushte te gjere dhe te gjate me slloganin ” te pastrojme Shqiperine”. C’mendoni? C’pastrim po ben z. Rama valle?

Kokëdhima: Ky shpjegim ballafaqim, këto takime që bëjnë ministrat me publikun në Shqipëri, dhe zoti Rama është një slogan që tregon reforma të ndryshme dhe reformat kundër informalitetin kryesisht, të pastrojmë, sigurisht, në këtë pikë besoj se duhet të jesh ndër lëvduesit e zotit Rama dhe qeverisë së tij kemi probleme të mëdha dhe duhet të punojmë të gjithë, por nga ana tjetër edhe pse reformat nuk të japin vota reforma nuk të japin mbështetje nëse e detyron shtetin të paguajë energjinë. Lufta kundër informalitet, është reformë.

Dua t’ju falenderoj për ftesën, vuajta pak sot me ju në këtë bashkëbisedim me këtë rast dua që tu komplimentoj për TV që pash sot këtu. Një investim shumë domethënës dua të falenderoj shikuesit e emisionit tënd dhe të them që unë i ndjek emisionet e tua dhe e respektoj punën që bëni, dhe kjo është një arsye pse e erdha dhe e  bëj këtë gjë, edhe pse nuk shoh shumë TV shoh emisionin tënd, të falenderoj. Dhe shumë mirënjohje për  familjen, dhe stafin tuaj.

/Oranews.tv/

Komento